Jak vybrat jídelní stůl? Tipy, díky kterým to hravě zvládnete

Jen málokdo má doma tolik prostoru, aby jídelně vyčlenil samostatnou místnost. Spíše se pojí s kuchyní, a pokud je místnost dostatečně velká, můžete si dovolit i velký jídelní stůl. V menších bytech zase oceníte menší a praktické, případně rozkládací stoly. Ztrácíte se v pestré nabídce? Nevadí. Přinášíme vám tipy, jak vybrat správný jídelní stůl.

Umístění jídelního stolu

Umístění jídelního stolu závisí zejména na dispozicích bytu. Kuchyň a jídelna jsou často spojeny s obývacím pokojem. Jídelní stůl tak můžete umístit v kuchyni, v obývacím pokoji nebo někde mezi těmito dvěma částmi. Máte-li samostatnou jídelnu nebo kuchyň, volba bude zřejmě jasná. Samozřejmě je třeba brát ohled na velikost místnosti a tomu přizpůsobit velikost stolu.

Rozměry jídelního stolu

Rozměry se do určité míry odvíjejí od vašich prostorových možností. Existují ale doporučené rozměry pro komfortní stolování. Velikost stolu byste měli vybírat také podle toho, pro kolik osob bude sloužit. Minimální šířka stolu je 80 cm, normální 100 cm a optimální 104 cm. Délka stolu závisí na počtu osob, přičemž jedna osoba potřebuje alespoň 60 cm. Jídelní stůl pro 4 osoby by tak měl mít v ideálním případě alespoň 80 x 120 cm, v případě kulatého by měl být průměr alespoň 100 cm.

Tvar jídelního stolu

Tvar stolu je v podstatě záležitostí vkusu, ale také uspořádání a velikosti místnosti. Klasikou je obdélníkový stůl, který lze umístit do rohu, ke stěně i do středu místnosti. Navíc je méně náročný na prostor než kulatý. Čtvercový stůl je vhodný zejména do menších jídelen či kuchyně. Poslední možností je oválný stůl, zabere téměř stejně velký prostor jako obdélníkový.

Materiál jídelního stolu

Deska stolu bývá dřevěná, skleněná, plastová nebo laminátová. Masivní dřevo patří k nejoblíbenějším materiálům, stačí je-li nalakované nebo napuštěné olejem, aby si uchovalo svůj vzhled a dlouhou životnost. Cenově dostupnější a neméně oblíbený je laminát. Kromě ceny je lákavé také velké množství barev a vzorů, které tento materiál nabízí. Skleněná deska vnáší do interiéru dávku elegance, plastové desky jsou lehké a dostupné v různých provedeních. Pokud se vám nepozdávají kompletní stoly, pořiďte si zvlášť desku a pevné nohy k jídelnímu stolu. Získáte osobitý kus nábytku, který vám budou ostatní tiše závidět.

Rozkládací jídelní stůl

Jste čtyřčlenná domácnost, ale čas od času by se vám hodilo další místo u stolu? Nebo potřebujete jen více místa ke stolování? V obou případech velmi dobře poslouží rozkládací stůl. Za běžných okolností vám nebude zabírat zbytečně moc místa, ale v případě potřeby se snadno roztáhne. Při jeho umísťování počítejte s rozměry stolu po rozložení.

Jídelní židle

Jídelní židle by měly být v harmonii s jídelním stolem. Jednou možností je pořídit celý jídelní set, tedy stůl a židle, nebo doplnit stůl židlemi ze stejné modelové řady. Druhou možností je vybrat si je samostatně podle svého vkusu tak, aby ladily nejen s jídelním stolem, ale i stylem zařízení. Jak velký je váš jídelní stůl? Máte rozkládací nebo s pevnými rozměry?

Publikováno: 26. 05. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Ema Nováková