Domů » Jak správně vybrat židle k jídelnímu stolu?
Bydlení

Jak správně vybrat židle k jídelnímu stolu?

Pořizujete si nové židle k jídelnímu stolu? Nejdříve se pořádně zamyslete nad tím, jaké by měly splňovat parametry. Jídelní židle musí být pohodlná, snadná na údržbu a také vyladěná se zbytkem vašeho interiéru. Přečtěte si, čemu byste měli věnovat pozornost.

Rozměry

Rozměry židle ovlivňují to, jak se nám bude sedět. Mezi dolní stranou jídelního stolu a sedákem židle by mělo být alespoň 8 cm volného prostoru, v opačném případě by se vám nesedělo dobře. Výška židlí by se měla řídit také výškou osob, které ji budou nejčastěji používat, obecně však platí, že by měl být sedák ve výšce cca 45 cm.

Také šířka sedáku by měla činit 45 cm. Na užší židli by se nemuselo sedět dobře. Opěradlo volte raději vyšší, přispívá ke zdravému sezení a snižuje tak riziko bolesti zad. Pro ještě vyšší komfort volte židle s ergonomickým tvarováním.

Design

Design židlí volte tak, aby ladil k jídelnímu stolu a zbytku vaší jídelny nebo kuchyně. Pokud vybíráte židle do velkého prostoru, můžete se dívat po masivnějších, výraznějších kusech, v opačném případě volte raději menší, nenápadné kousky světlých odstínů.

Nejvyšší kvalitu čekejte od židlí z masivního dřeva. Jejich údržba není nikterak náročná. Pěkně vypadají čalouněné židle, nabízejí spoustu různých barevných provedení a vzorů, avšak udržet sedák v čistotě, obzvlášť, jestli máte malé děti, je dosti obtížné. Snadnější je to u židlí s koženým polstrováním.

Váháte, zda zvolit židli s opěrkami na ruce? Byť tyto židle vypadají slavnostněji, domů je spíše nedoporučujeme. Volte je pouze v případě, že máte prostornou vzdušnou jídelnu. Do malé kuchyně v bytě se příliš nehodí. Mějte na paměti, že židle s opěrkami by měly mít o něco širší sedák než jejich kolegyně bez opěrek.

Kde to žije

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.