Co všechno víte o historii Yerba Maté?

Ptáci a jejich trávicí trakty, jezuité nebo indiánské kmeny. Víte, co mají společného členové této na první pohled docela nesourodé skupiny? V historii Yerba Maté sehráli důležitou úlohu. Pojďte s námi na malý historický exkurz a zjistěte, kde se vlastně Yerba Maté vzala.

Rituál indiánů

První zmínky o popíjení záhadného nápoje z lístků cesmíny paraguayské z kalabasy, jsou spojené s rituály i každodenním životem indiánského kmene Guaraní. Jeho příslušníci obývali část území dnešního Paraguaye. Prameny dokládají, že členové tohoto kmene byli vůbec prvními, kdo okusili účinky Yerba Maté, a proto se aktivně věnovali vyhledávání zelených lístků v neprostupné džungli. K tomuto období se samozřejmě váže i historie kalabasy, coby nádoby, z níž se Yerba Maté dodnes popíjí.

Platidlo i přírodní energeťák

Čeho si cenili na Yerba Maté nejvíce? Nepochybně jeho očisťujících účinků, stejně jako schopnosti zahánět hlad a dodávat energii a to zejména v období nedostatku potravy. Lístky cesmíny paraguayské byly však využívány také jako platidlo a staly se též součástí řady dobových rituálů. Účinky tohoto blahodárného nápoje poprvé objevují též kolonizátoři během výprav do oblasti Latinské Ameriky.

Velké tajemství odhalili jezuité

Aby se Yerba Maté dostala do dalších částí světa, bylo potřeba rozlousknout tajemství semínek cesmíny paraguayské. To se povedlo až jezuitům v polovině sedmnáctého století. Právě do této doby se datuje první rozvoj plantáží osázených cesmínou v provincii Misiones, která je z hlediska produkce tohoto blahodárného nápoje jednou z nejdůležitějších oblastí do dnešních dnů.

Pomohli i ptáci

Po tom, co byli jezuité vypuzeni ze země, mizí schopnost kultivovat maté, a rozlehlé plantáže proto brzy zanikají. Semínka cesmíny naštěstí roznesli alespoň ptáci. Na své objevení ovšem čekala až do devatenáctého století. Tehdy jistý francouzský botanik přichází s vlastním nápadem na to, jak maté pěstovat. Bohužel dříve, než stihne svůj nápad rozšířit, mizí v pralese a jeho tajemství s ním.

Rituál, který přežil dodnes

Yerba maté se znovu dostává „na scénu“ až okolo roku 1900, kdy se konečně daří přijít na to, jak maté znovu pěstovat, a tentokrát se toto vědění daří předat i dalším generacím. O dvacet let později již vznikají první rodinné továrny, díky kterým si můžeme tento unikátní nápoj vychutnat do dnes.

Publikováno: 06. 08. 2023

Kategorie: Lifestyle

Autor: Ema Nováková