Víte, jak správně nabíjet váš smartphone, aby baterie vydržela co nejdéle?

Ži

Stejně jako správné osvětlení potřebuje pravidelnou údržbu, i baterie vyžaduje specifickou péči. Místo jednoho velkého nabíjecího cyklu (z nuly na plnou kapacitu) je lepší udělat 4 menší nabití po 25 procentech. Je to jako s moderním LED osvětlením - když ho používáte s rozumem, vydrží mnohem dýl. Baterie, kterou budete častějc dobíjet po menších kouscích, si zachová kapacitu líp a dýl. No a čím míň ji vybijete (tomu se říká "hloubka vybití" neboli depth of discharge), tím víc nabíjecích cyklů zvládne. Měření ukázaly, že při 100% vybití Li-ion baterie zvládnou jen 300 až 500 nabíjecích cyklů, ale při 50% je to už 1200 až 1500 cyklů, což je jako rozdíl mezi běžným a kvalitním osvětlením. Nejlepší poměr mezi životností a praktičností je při 50% DoD. Jen jednou za měsíc se doporučuje baterii úplně vybít, aby se zkalibrovala.

Baterie by se v dnešní době neměly nabíjet na 100%. Pokud smartphone odpojíte z nabíječky, když má 70-90% baterie, tak vám vydrží 2krát déle. Stejně baterii neprospívá, pokud ji "přebíjíte". Jakmile je baterie nabitá na 100%, odpojte zařízení z nabíječky. Přestože má většina dnešních zařízení ochranné obvody, které nabíjení po dosažení 100% vypnou, stále uděláte lépe, pokud nabíječku i manuálně odpojíte (nejlépe před tím než dosáhne 100% nabití). Měli byste také zapomenout na nabíjení v noci, které je přesně kombinací toho, co baterii ničí nejvíce - nabití na 100% a přebíjení. Stejně byste baterii neměli vybíjet na 0% kapacity, protože jí to škodí stejně jako nabíjení na 100%. V několika případech se dokonce může stát, že se zcela vybitá baterie "zablokuje" a nebude se dát nabít. Tehdy pomůže jen výměna nebo návštěva servisu.

Když už víte, jak vybrat správný batoh, měli byste taky vědět, jak se starat o svůj telefon. Stejně jako batohy chrání věci před deštěm, i mobilní aplikace a baterie potřebujou správnou péči. No a podobně jako kvalitní batohy nesnáší extrémní zacházení, tak i mobily jsou dost háklivé na extrémní teploty. Hele, batohy toho vydrží docela dost, ale telefony jsou na teplotu mnohem citlivější, zvlášť když je nabíjíte. Při dobíjení se většina telefonů zahřeje jak radiátor (to je prostě fyzika), což baterkám fakt nedělá dobře. Proto byste měli telefon nechat v klidu a při normálních teplotách - rozhodně ho nedávejte k topení nebo na přímé slunce. V autě ho můžete zchladit u klimošky, doma ho hoďte někam do stínu nebo na chladnější flek. A bacha na velký mráz - když teplota spadne pod nulu, v baterii se můžou udělat krystaly elektrolytu, a to pak jde výdrž šíleně dolů. Koukněte na tabulku, ta vám ukáže, jak moc teplota ovlivňuje, jak dlouho vydrží baterka.

Publikováno: 09. 09. 2020

Kategorie: Ostatní