Mistrů světa jsou plné psychologické ordinace

Člověk není stroj. Všichni to rozumově víme, ale v praxi se podle toho nechováme. Trend vydat ze sebe vše docela přesně popisuje písnička „Když nemůžeš, tak přidej víc“. Ale je to skutečně dobře? Myslíte, že vaši snahu být nejlepší a obětovat své práci naprosto vše, opravdu někdo ocení? Nenechte se vysmát. Takových „mistrů světa“ jsou plné ordinace psychiatrů. Na duševní zdraví jedince se opravdu v posledních desetiletích moc nehledělo a dnes společnost obecně sklízí „neblahé ovoce“.

Nejméně jeden z deseti lidí v aktivním věku trpí nějakou formou fóbie nebo depresí. Přestože jsou tyto stavy mysli pro společnost stále tabu, je vhodné o nich mluvit a brát ji jako jednu z civilizačních nemocí, které není radno podceňovat. Neléčené stavy totiž mohou vyústit do panické ataky, která je velmi nepříjemná a postižený jedinec se cítí doslova ohrožený na životě.

Ohrožení na životě?

Panická ataka se projevuje jako akutní stav. Člověku začne bušit srdce, zrychlí se mu tep, sevře hrdlo. Člověk má pocit, že nemůže dýchat, má bolest na prsou a pokouší se o něco infarkt. Studený pot a pocit na omdlení ho jen usvědčí v tom, že je ohrožen na životě a tento stav často končí voláním na linku rychlé zdravotnické pomoci 155.

Postižený cítí stavy, kdy potřebuje rychlou zdravotnickou pomoc. Jeho fyzické projevy skutečně navozují symptomy infarktu nebo mrtvice. Ve skutečnosti jde o kulminující úzkost a samovolný nástup stresové reakce. Tělesné orgány jen reagují na podněty mozku, který vysílá varovné signály při naprostém vyčerpání a dlouhodobém stresu.


Nejste žádní cvoci!

Stavy panické ataky mají zpravidla opakující tendenci. Pokud jste se s tímto civilizačním onemocněním již někdy setkali, nepodceňujte jeho léčbu. Neznamená to, že jste „blázni, blázínci nebo cvoci“. Možná jste jen moc zodpovědní a neumíte říct svému zaměstnavateli NE. Nebo máte starostí nad hlavu a další psychická zátěž už je nad vaše emoční možnosti. Každopádně není to žádná ostuda.

Řešením vašich problémů může být vyhledání diskrétní pomoci psychoterapie Praha na klinice Adicare. K dispozici je tu pro vás tým odborníků, kteří dokáží váš problém diagnostikovat a nasadit účinnou léčbu. Ta v prvopočátcích onemocnění probíhá terapií, a to buď individuální nebo skupinovou. Stačí se objednat online na stránce Adicare.cz.

Publikováno: 01. 07. 2023

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Adriana Horáková