7 zajímavostí a faktů ze světa batohů

Zajímá vás, k čemu jsou dobré bederní pásy nebo kolik stojí nejdražší batoh na světě? Čtěte dál, pokud jste nadšenci do batohů a chcete se dozvědět několik praktických, historických či lexikálních faktů.

1. Slovo "batoh" se používá zhruba od roku 1910 a vzniklo v Americe (backpack).

2. Batohy jsou pro vaše záda daleko lepší než taška přes rameno, protože rovnoměrně rozkládají váhu na celou plochu zad.

3. Slovo "ruksak" je odvozeno od německého slova der Rücken, což v překladu znamená záda.

4. Mnoho lidí si na záda nakládají daleko větší zátěž, než by měli. Správně byste v batohu měli nosit maximálně 10-15 % své váhy.

Zejména děti, které začínají nosit více těžkých učebnic by si na toto měly dávat pozor.

Při koupi školního batohu pro druhý stupeň byste se měli ujistit, že je vyrobený s dostatečnou zádovou oporou. Pokud má dítě ve škole k dispozici skříňky, kde může nechávat těžké učebnice tak by tak mělo učinit.

Nemělo by se zapomínat ani na čerstvé školáky, ačkoliv toho zatím do školy tolik nenosí. Stačí když jim koupíte standardní školní set pro prvňáčky, a tím budou perfektně vybaveni.

5. Bederní pásy pomáhají přenášet váhu z ramen na boky. Umožňují tak nosit těžší břemeno a zároveň zvyšují stabilitu.

6. Asher "Dick" Kelty v roce 1952 vyrobil první odlehčený turistický batoh s vnějšími rámy a bederními pásy. Tento batoh se tehdy stal velmi populární mezi outdoorovými nadšenci.

7. Nejdražší batoh na světě je od značky Louis Vuitton a je z krokodýlí kůže. Stojí závratných 79 000 dolarů, což je přes 1 600 000 českých korun.

Batohy jsou dodnes hojně využívány, a i v módním světě jsou stále in. Kromě toho, aby však dobře vypadaly je důležitá také jejich konstrukce a vyztužení, aby byli maximálně pohodlné a zdravé pro vaše záda jako například školní batohy Beckmann.

Publikováno: 21. 07. 2021

Kategorie: Móda & trendy

Autor: Ema Nováková