Jak doma tisknout na textil? Pořiďte si termolis

Nosit tričko s vlastním potiskem, které si navíc vytisknete doma, zní lákavě. Ale jak doma tisknout na textil? Jednou z možností je termosublimační tisk. Jaké jsou jeho specifika – výhody a nevýhody? Odpovědi najdete v tomto článku.

Jaké výhody nabízí sublimace?

Sublimace je v posledních letech velmi běžnou a rozšířenou technikou potisku na textil. Důvodem jejího rozšíření je jednoduchost samotné techniky i nízké náklady na nákup techniky – lisy na tisk textilu lze pořídit kolem 10-15 tisíc Kč. Sublimace na textil - oproti nažehlování - má jednu velkou výhodu. Touto technikou lze tisknout na veškerý sublimační materiál – nejen textil. Bavíme se zde o keramice, sublimačním korku, sublimačním plastu, kovu. Nicméně v praxi je nezbytné zvolit vhodný termolis. Zatímco na potisk triček využijete lis pro ploché předměty, pro hrnky, obaly na mobil apod. už budete potřebovat 3D termolis. Další výhodou sublimace je fakt, že se k potisku textilu využívá tiskárna. Sublimační tiskárna dokáže na speciální sublimační papír přenést nejen jednoduché grafické prvky, ale i složité grafiky či fotografie. To je podstatný rozdíl oproti nažehlování na textil. Tip: Nejen termolisy a sublimační tiskárny, ale také značkové řezací plotry zakoupíte u specializovaného prodejce termolisy.cz. Rozhodnete-li se pro potisk triček a dalšího textilu pomocí sublimace, neobejdete se bez:
  • Sublimační tiskárny,
  • sublimačního termolisu.
Dále také následující spotřební materiál:
  • Textil vhodný pro sublimaci,
  • tepolovzdornou lepicí pásku pro sublimaci,
  • sublimační papír,
  • sublimační barvy.

Sublimační tisk má i nevýhody

Nevýhodou sublimace je problém při potisku bavlněného textilu. Jinými slovy – sublimace je vhodná především pro potisk polyesteru. Při sublimaci se tedy využívá sublimační papír, sublimační barvy a polyesterový textil. A pozor - tiskárnu je třeba využívat pravidelně, aby nezaschla barva.

Publikováno: 26. 05. 2022

Kategorie: Móda & trendy

Autor: Ema Nováková