4 tipy, jak vybrat nábytek do obývacího pokoje

Jak vybrat nábytek, stolky, křesla, sedací soupravy či židle, které váš obývací pokoj promění v útulné hnízdečko? Níže jsme pro vás připravili 4 jednoduché zásady, které vám s tím pomohou.

Slaďte barvy

Než se pustíte do nákupu jako takového, měli byste se rozhodnout, do jakých barev obývací pokoj sladíte. Sedací soupravy, křesla i další nábytek je dobré naladit do jednotného stylu, aby obývák nepůsobil v duchu rčení „každý pes, jiná ves“. Odstínu zvoleného nábytku je třeba přizpůsobit i barvu vymalování stěn. Pokud byste černou koženou sedačku a nábytek z tmavého masivu navíc doplnili o šedé nebo hnědé vymalování, rádoby útulný obývák by se rázem proměnil v kobku se smutnou, až depresivní atmosférou. A v takové volný čas po práci opravdu trávit nechcete.

Dvakrát měř, jednou nakupuj

Vedle návrhu co do barevného provedení je nezbytné uvažovat i dispozici místnosti a všechny rozměry, aby obývací stěna působila ve vztahu ke gauči, stolku a dalším částem kompaktně. Věřte tomu nebo ne, nebyli byste první, kdo investoval peníze do nábytku, který se do místnosti v kompletní podobě nevešel a původní plány bylo potřeba upravovat.

Kde bude televize?

Nábytek byste měli v obýváku rozložit i podle umístění televize. Jednak je třeba počítat pro „bednu“ s dostatkem místa v obývací stěně a zároveň je potřeba vzít v potaz vzdálenost, ze které budete TV sledovat. Například pro 40“ obrazovku o úhlopříčce 101 cm činí doporučená pozorovací vzdálenost 0,8 m pro rozlišení 4K a 1,6 m rozlišení Full HD. Pro televizi s úhlopříčkou 60“ (152 cm) je to pak 1,2 m pro rozlišení 4K a 2,4 m pro Full HD.

Pozor na světlo!

Pracovat je třeba i s rozložením oken s ohledem na umístění televize, aby se obraz ani během prosluněných dnů nelesknul. Pro šero a večery pak doporučujeme koupit i kvalitní svítidla, která se ideálně budou dát zapnout po částech. Zatímco pro noční sledování filmu postačí jen lehké nasvícení obýváku z lampy, při žehlení nebo čtení oceníte plné světlo z kvalitního lustru. Těšíte se na nákupy? Pro více info na web Atan.cz.

Publikováno: 27. 07. 2018

Kategorie: Bydlení

Autor: Ema Nováková