5 zaručených tipů, jak vyléčit nepříjemný kašel

Chcete se vypořádat s nepříjemným kašlem a nevíte, co by mohlo zabrat? Řešení existuje hned několik, ale v první řadě je důležité zjistit, o jaký druh kašle se jedná. Důležité a praktické informace, které vám pomohou, najdete v tomto článku.

Nejdříve zjistěte, jaký druh kašle máte

Kašel rozdělujeme na dva druhy. Každý z nich může být výsledkem jiné infekce a rozdílného problému. Také se může stát, že se z jedné formy vyvine varianta druhá. Prvním druhem kašle je takzvaný produktivní či vlhký kašel. Ten je typický pro vykašlávání hlenu, kterého se náš organismus snaží zbavit. Jde totiž o odpadní produkt uzavírající odumřelé imunitní buňky a samotné patogeny či nečistoty nacházející se v plicích a dýchacích cestách. Protože se tím naše tělo čistí, je cílem podpořit takový kašel a snažit se vyloučit co možná nejvíce hlenu. Druhou variantou je snad ještě více nepříjemný a otravný suchý kašel. Hlavní problém spočívá v tom, že nedochází k vylučování hlenu, což znamená, že kašleme na sucho. Dýchací cesty a sliznice jsou namáhány a často i bolestivě poškrábány, což dráždí k dalšímu kašli. Dostáváme se tak do začarovaného kruhu kašlání, což nás může obtěžovat nejenom přes den, ale i v noci. V tomto případě je tedy žádoucí kašel zastavit. A jak na to?

Co zabírá na nepříjemný suchý kašel?

Zastavit příšerný suchý kašel chceme hlavně přes noc, aby nás nic nebudilo a mohli jsme se v klidu vyspat. Z toho důvodu je dobré užít volně dostupné lék z lékárny. Příklad jsou Stoptussin kapky s obsahem dvou účinných látek. Unikátní složení se postará o utišení dráždivého kašle. V další fázi nastává obnova a regenerace podrážděné sliznice, která dostala vykašláváním pořádně zabrat. Jakmile se kašel změní do produktivní formy, napomáhá lék ředění hlenu a jeho odkašlání. Stoptussin tablety můžete mít pořád u sebe a představují stejné účinné látky, ale v jiné formě.

Klidový režim a babské rady

V případě, že se objeví kašel, je nutné nastavit klidový režim a zapracovat na podpoře imunity. U suchého kašle je důležitý dostatečný pitný režim, aby byly sliznice zvlhčovány a mohly tak lépe regenerovat po kašlání. Pokud nechcete, aby se nemoc zhoršila, zkuste si už od začátku naordinovat klidový režim. Nemoc tak nebude mít takovou šanci se rozjet a možná ji zastihnete v brzké fázi. Popíjejte bylinkové čaje, do kterých přidávejte med. Ten se postará o podporu zdraví sliznic. Hodí se i nejrůznější prostředky pro podporu imunity v podobě citrusových plodů, česnekové polévky, cibulové šťávy či trochy zázvoru. Vzhledem k tomu, že suchý kašel bývá způsoben zánětem horních cest dýchacích, není dobré problém podceňovat. Volně dostupné produkty z lékáren sice dokážou ulevit od hlavních příznaků, ale pro opravdu efektivní léčbu a odstranění problému je nutné navštívit lékaře. U dětí to platí hned dvojnásob, protože zanedbání správné léčby může mít opravdu nepříjemné následky. Správná diagnóza a doporučení vhodných režimových opatření napomůže rychlejšímu uzdravení a podpoře organismu. V žádném případě se nesnažte příznaky nemoci ignorovat a snažit se problém přejít.

Prevence je nejlepším lékem

A víte, jaký je úplně nejlepší lék na kašel? Přeci prevence v podobě silného imunitního systému. Dostatečně odolné obranyschopnosti dosáhnete zdravým životním stylem, pravidelným kvalitním spánkem a pomohou i nejrůznější doplňky stravy s vitamíny a minerály, které je obzvlášť důležité zařazovat v kritických obdobích plných nachlazení, chřipek a všech různých nemocí. A jakmile začnete na svém těle pociťovat, že nejste úplně zdraví, dopřejte si chvíli oddechu.

Publikováno: 21. 12. 2018 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková