Archivní víno – vzácnost v lahvi

Když něco zraje jako víno, je to známka té nejvyšší kvality. Do kvalitního archivního vína lze i investovat, musíte ale vědět, které ročníky jsou lukrativní. Poradíme vám, kam se obrátit.

Skvělá archivní vína 1972

Máte rádi víno, ale nejste takoví znalci, abyste odhadli, co se vyplatí koupit? Nechte si poradit od profesionála. Právě on se vyzná ve vinicích. Proč je to důležité? Archivní vína silně odrážejí charakter místa, kde rostly hrozny. Pokud se nebudete scházet přímo se sommeliérem, podívejte se na nabídku specializovaných obchodů, e-shopů, jež se zabývají archivními víny. Nejlepší je vsadit na vyhlášené vinařské oblasti a doporučuje se řídit se kvalitou ročníku. Ono neplatí, čím starší, tím lepší. Stejná vína mohou chutnat napříč ročníky odlišně, někdy se ročník povede, jindy ne. Proto archivní vína 1972 mohou být lepší než vína z roku 1952. Záleží na podmínkách, stavu vinic apod. Právě zmíněný ročník 1972 je dobrý. Sice byla dlouhá zima a nízké teploty, navíc spolu s četnými dešti, nepřály hroznům v Evropě, ale přesto vznikla i kvalitní vína. Což z nich na druhou stranu činí vzácné kousky. Například francouzská vína z Bordeaux a Burgundska nebo vína vypěstovaná v údolí řeky Rhony stojí za vyzkoušení. Doporučujeme Chateau Beychevelle nebo Gevrey Chambertin, Geantet Pansiot.

Excelentní archivní vína 1973

Přesuňme se na archivní vína 1973. Tento ročník byl nadějný právě po neúrodném roku 1972. Jenže naděje vinařů spláchly vydatné letní deště. Ke konci sezóny se však pěstitelé mohli utěšit, že úroda překonala rok 1972. Opět zde tak najdeme kousky, které stojí za to. Francouzská vína ze známých vinařských oblastí Bordeaux, Burgundska a Sauternes vás nadchnou svojí neotřelostí. Chianti Classico Vigneti Granaio, Melini nebo Chateau Leoville Poyferre. Velkou nabídku archivních vín najdete v nabídce e-shopu Wineme, kde si na své přijdou i velcí milovníci vína. Můžete si vybrat kousky do své vinotéky nebo něco dobrého pro speciální příležitosti.

Publikováno: 16. 04. 2023 / Aktualizováno: 24. 05. 2022

Kategorie: Ostatní

Autor: Ema Nováková