Domů » Chcete začít podnikat? Vyhněte se nejčastějším chybám!
Finance & práce

Chcete začít podnikat? Vyhněte se nejčastějším chybám!

Podnikání je v dnešní době ještě o něco tvrdším chlebem. Statistky uvádí, že první rok nepřežije pětina firem, 30 % skončí po druhém roce, po pěti letech jich zanikne polovina a jedenácté narozeniny pak neoslaví 7 z 10 podniků. Příčinou značné části neúspěchů jsou přitom začátečnické chyby, kterým lze do značné míry předcházet.

​Podnikatelský plán potřebujete

Postavit firmu na chaotických až anarchistických základech není pro budoucí rozvoj dvakrát příznivé. Přesto se spousta novopečených podnikatelů neobtěžuje s plánováním. Nedělejte stejnou chybu a rozjeďte byznys až v momentě, kdy budete mít na stole detailní obchodní, finanční a marketingový plán.

​Definujte své cíle

Většina podnikatelů má ohledně cílů jasno – chtějí vydělávat peníze. Jenomže takto strohá definice strategie není zrovna uspokojivá. K tomu, abyste ji rozvinuli – a měli jasnější představu o směřování firmy – můžete použít techniku SMART (specific, measurable, achievable, realistic, time specific), která cíle rozděluje do několika základních oblastí.

​Budujte vztahy se zákazníky

Bez ohledu na oblast podnikání se již od samotného začátku vyplatí budovat užší vztahy se zákazníky. Mělo by vás zajímat, co je CRM (customer relationship management) a jak zákaznicky orientovaný management využívat ke svému prospěchu.

Nástroj, bez kterého se při řízení vztahů se zákazníky neobejdete, se nazývá CRM systém a poslouží vám při centralizaci dat i pro marketingové a další účely. Rozumnou volbou je například kvalitní český software eWay-CRM, který je pro testovací účely (na dobu 30 dní) k dispozici zdarma. V omezené variantě FREE jej lze používat bezplatně po neomezenou dobu.

​Nemusíte vše zvládnout sami

Majitel začínající firmy obvykle zastává hned několik funkcí, což se dá v počátcích podnikání pochopit, ovšem nemělo by se jednat o trvalý stav. Absolutnímu vyčerpání a nechuti pokračovat v budování firmy předejdete sestavením silného týmu. Nebojte se práci delegovat a zaměřte se na to, co vám jde nejvíce.

Kde to žije

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.