Čistá a jasná pleť bez pupínků? Je potřeba změnit způsob života i jídelníček!

Akné. Téma, které se řeší nejvíce v období dospívání. Ale ani v dospělosti se pupínky pokožce nevyhýbají. U žen vinou hormonálních výkyvů, u všech pak vlivem znečištěného životního prostředí a nezdravého způsobu života. Ano, pleť citlivě reaguje na špinavé ovzduší, ale rovněž na stres, nedostatek spánku nebo přemíru alkoholu. Jak dát pokožku zase do pořádku? Pomůže pravidelné ošetřování, ale zejména změna životního stylu včetně každodenní stravy, která má na stav pleti zásadní vliv.

Akné v dospívání

Hormony hrají hlavní úlohu v době dospívání. Teenagery trápí vlivem zvýšené hladiny androgenních hormonů akné v kombinaci se zarudnutím nebo černými tečkami. Problematické jsou zejména kožní záněty, které se mohou dostávat hlouběji do podkoží a způsobovat boláky.

Rozhodně nepomáhá vymačkávání, které může stav ještě zhoršit. Naopak pokožka potřebuje citlivý přístup a každodenní očistu v ranních a večerních hodinách. Zatímco navečer se odstraňuje make-up a líčidla, prach a kožní maz z celého dne, ráno zase nečistoty, které se dostaly do pórů v průběhu noci například z ložního prádla.

Smog, kouření, alkohol

S dosažením dospělosti akné nemusí zmizet, objevuje se při hormonálních výkyvech u žen v době menstruace, těhotenství, šestinedělí nebo menopauzy. Mezi další faktory, které vedou k rozvoji pupínků, patří stres, dlouhodobý psychický tlak či napětí, taktéž znečištěný vzduch a průmyslový smog ve městech.

Negativní dopad na zdraví člověka má kouření, které dopadá na pokožku, která může šednout a ztratit elasticitu. Oslabená pokožka vlivem závislosti na tabáku a pití alkoholu je náchylnější ke vzniku nevzhledných pupínků.


Více spánku a méně slunění

Co doporučují odborníci pro zlepšení stavu pleti? Bezesporu změnu životního stylu, což zahrnuje více spánku a dostatek relaxace. Pomáhají procházky na čerstvém vzduchu a zvýšení fyzické kondice, během sportu se prokrvuje pokožka a dochází k vyčištění pórů.

Pokožka může ztrácet svůj jas i vlivem nadměrného slunění. Při pobytu na slunci se radí chránit pokožku proti nebezpečnému UVA a UVB slunečnímu záření pomocí přípravku s vysokým ochranným faktorem, aby zůstala pružná a odolná vůči bakteriím a dalším patogenům.

Méně cukrů a tuků ve stravě

Každý ví, že nezdravá strava neblaze ovlivňuje chod lidského těla. Kůže coby největší vnější orgán není výjimkou a zrcadlí se v ní zkonzumované potraviny. Velmi škodlivé jsou především cukry a tuky včetně trans-tuků, soli, přidané látky, jako jsou konzervanty a dochucovadla. Oslabená pokožka nedostatkem vitamínů a minerálů je náchylnější k rozvoji akné.

Je dobré vyřadit z jídelníčku potraviny s vysokým glykemickým indexem, pokrmy z fast foodů, průmyslově zpracované výrobky, sladkosti, dorty, cukrovinky, slané pochutiny, jako jsou chipsy, preclíky, solené pražené arašídy a oříšky či popcorn. Pleti nepřidají na kráse ani pálivá jídla, při zarudnutí a zánětech je vhodné se vyvarovat pálivé paprice a chilli.

Publikováno: 29. 08. 2023

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková