Zdraví

Cukrovka nevzniká z přemíry cukru. Jak vypadá účinná prevence?

Kterého zabijáka bychom se měli skutečně bát? K dnešními dni u nás za letošní rok zemřelo přes 8 tisíc lidí s nákazou COVID-19. Zní to hrozivě, ale ještě mnohem horší je statistika úmrtí osob s diagnózou diabetes. Podle WHO trpí prediabetes nebo diabetes téměř polovina dospělé populace a v roce 2045 bude na světě téměř 630 milionů nemocných. Momentálně v České republice zemře na komplikace související s cukrovkou přes 22 tisíc pacientů ročně – a protože jde o problém, který se týká téměř každého, zaměřili jsme se na prevenci.

Tip: Spoustu užitečných tipů na téma „co dělat, aby se vám vyhnula cukrovka“ najdete v magazínu radyprovsechny.cz.

Onemocnění cukrovkou začíná nevinně, ale v konečném důsledku může nemocný oslepnout a přijít o končetiny. Běžnými projevy jsou nemocné tepny a orgány. Nebezpečí nemoci spočívá v jejím plíživém charakteru. Pacient obvykle vůbec netuší, že má s diabetes co dočinění. Že je nemoc v plném proudu, se obvykle dozvídá náhodou.

Podstatou cukrovky není nedostatečné množství inzulínu, ale inzulínová rezistence, což je snížená citlivost tkání vůči jeho účinku. Mezi typické příznaky patří: časté močení, zvýšená žízeň, rychlý úbytek váhy, chronická únava, podrážděnost, pomalé hojení ran, časté infekce a v neposlední řadě extrémní (vlčí) hlad.

K rizikovým faktorům cukrovky II. typu patří především nedostatek pohybu, nadváha, vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu.

Jak cukrovce předcházet?

Alfou a omegou prevence cukrovky je zdravý životní styl od A do Z. Základním kamenem je vyvážený jídelníček s důrazem na zvýšený příjem zeleniny a ovoce, díle pak snaha o udržování normální hmotnosti. K dalším účinným preventivním opatřením patří fyzická aktivita. Cvičením se spaluje glukóza a zvyšuje citlivost na inzulín.

Reklama

Chceš lehký tablet s atraktivním designem? Pořiď si skvělý iPad Air od Applu!

Tradiční finská sauna je ideálním místem pro relaxaci. Na míru vašeho domova vám ji vyrobí česká firma SaunaSystem.

Chcete se uvolnit po náročném dni? Domácí vířivky budou i pro vás oázou klidu a odpočinku.

Atraktivní závěsy za akční ceny pořídíte v e-shopu Interie.cz.

Kde to žije

Prodej bytu Praha 6

Makléřky ze Šestky, tým zkušených realitních profesionálek na Praze 6

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.