Cukrovka nevzniká z přemíry cukru. Jak vypadá účinná prevence?
Obsah článku:
Kterého zabijáka bychom se měli skutečně bát? K dnešními dni u nás za letošní rok zemřelo přes 8 tisíc lidí s nákazou COVID-19. Zní to hrozivě, ale ještě mnohem horší je statistika úmrtí osob s diagnózou diabetes. Podle WHO trpí prediabetes nebo diabetes téměř polovina dospělé populace a v roce 2045 bude na světě téměř 630 milionů nemocných. Momentálně v České republice zemře na komplikace související s cukrovkou přes 22 tisíc pacientů ročně – a protože jde o problém, který se týká téměř každého, zaměřili jsme se na prevenci.
Tip: Spoustu užitečných tipů na téma „co dělat, aby se vám vyhnula cukrovka“ najdete v magazínu radyprovsechny.cz.
Onemocnění cukrovkou začíná nevinně, ale v konečném důsledku může nemocný oslepnout a přijít o končetiny. Běžnými projevy jsou nemocné tepny a orgány. Nebezpečí nemoci spočívá v jejím plíživém charakteru. Pacient obvykle vůbec netuší, že má s diabetes co dočinění. Že je nemoc v plném proudu, se obvykle dozvídá náhodou.
Podstatou cukrovky není nedostatečné množství inzulínu, ale inzulínová rezistence, což je snížená citlivost tkání vůči jeho účinku. Mezi typické příznaky patří: časté močení, zvýšená žízeň, rychlý úbytek váhy, chronická únava, podrážděnost, pomalé hojení ran, časté infekce a v neposlední řadě extrémní (vlčí) hlad.
K rizikovým faktorům cukrovky II. typu patří především nedostatek pohybu, nadváha, vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu.
Jak cukrovce předcházet?
Alfou a omegou prevence cukrovky je zdravý životní styl od A do Z. Základním kamenem je vyvážený jídelníček s důrazem na zvýšený příjem zeleniny a ovoce, díle pak snaha o udržování normální hmotnosti. K dalším účinným preventivním opatřením patří fyzická aktivita. Cvičením se spaluje glukóza a zvyšuje citlivost na inzulín.Publikováno: 02. 12. 2020
Kategorie: Zdraví a krása