Domů » Cukrovka nevzniká z přemíry cukru. Jak vypadá účinná prevence?
Zdraví

Cukrovka nevzniká z přemíry cukru. Jak vypadá účinná prevence?

Kterého zabijáka bychom se měli skutečně bát? K dnešními dni u nás za letošní rok zemřelo přes 8 tisíc lidí s nákazou COVID-19. Zní to hrozivě, ale ještě mnohem horší je statistika úmrtí osob s diagnózou diabetes. Podle WHO trpí prediabetes nebo diabetes téměř polovina dospělé populace a v roce 2045 bude na světě téměř 630 milionů nemocných. Momentálně v České republice zemře na komplikace související s cukrovkou přes 22 tisíc pacientů ročně – a protože jde o problém, který se týká téměř každého, zaměřili jsme se na prevenci.

Tip: Spoustu užitečných tipů na téma „co dělat, aby se vám vyhnula cukrovka“ najdete v magazínu radyprovsechny.cz.

Onemocnění cukrovkou začíná nevinně, ale v konečném důsledku může nemocný oslepnout a přijít o končetiny. Běžnými projevy jsou nemocné tepny a orgány. Nebezpečí nemoci spočívá v jejím plíživém charakteru. Pacient obvykle vůbec netuší, že má s diabetes co dočinění. Že je nemoc v plném proudu, se obvykle dozvídá náhodou.

Podstatou cukrovky není nedostatečné množství inzulínu, ale inzulínová rezistence, což je snížená citlivost tkání vůči jeho účinku. Mezi typické příznaky patří: časté močení, zvýšená žízeň, rychlý úbytek váhy, chronická únava, podrážděnost, pomalé hojení ran, časté infekce a v neposlední řadě extrémní (vlčí) hlad.

K rizikovým faktorům cukrovky II. typu patří především nedostatek pohybu, nadváha, vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu.

Jak cukrovce předcházet?

Alfou a omegou prevence cukrovky je zdravý životní styl od A do Z. Základním kamenem je vyvážený jídelníček s důrazem na zvýšený příjem zeleniny a ovoce, díle pak snaha o udržování normální hmotnosti. K dalším účinným preventivním opatřením patří fyzická aktivita. Cvičením se spaluje glukóza a zvyšuje citlivost na inzulín.

Reklama

Chceš chytré hodinky s atraktivním designem? Pořiď si skvělé Apple Watch 6!

Chcete si dopřát odpočinek v pohodlí venkovní sauny? Moderní sauny na míru navrhuje a vyrábí česká firma SaunaSystem.

Chcete se uvolnit po náročném dnu? Luxusní domácí wellness bude i pro vás oázou klidu a odpočinku.

Atraktivní závěsy za akční ceny pořídíte v e-shopu Interie.cz.

Kde to žije

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.