Eko praní není žádná věda! K čemu se používá žlučové mýdlo, změkčovač vody nebo mýdlové ořechy?

Prací prášek z mýdlových ořechů, žlučové mýdlo, změkčovač vody nebo třeba máchadlo. Pro příznivce eko praní se jedná o neodlučitelné pomocníky při čištění textilu všeho druhu, pro zbytek populace patrně o „španělskou vesnici“. Jaké má ekologické praní výhody a co k němu budete potřebovat?

Méně znamená více

Eko praní je základním kamenem eko domácnosti a vychází z myšlenky používat jen takové množství čisticích prostředků, které je pro vyprání dané várky prádla efektivní. Vedle důrazu na neplýtvání je samozřejmě důležité používat ekologické čisticí prostředky bez škodlivých chemikálií.

Jaké jsou výhody eko praní?

Předností eko praní je několik. Společným jmenovatelem je přitom šetrnost. Šetrnost při výrobě i užívání vzhledem k:
  • okolním vodám;
  • obecně životnímu prostředí;
  • lidskému zdraví (chemikálie běžných čisticích prostředků mohou vyvolávat alergické reakce, kožní problémy atp.);
  • pranému prádlu.

Jak na ekologické praní?

Eko praní skutečně není žádná věda. Ani proces, který by vám v porovnání s běžným praním „bez přemýšlení“ sebral neúměrné množství času. Stačí se držet jednoduchého postupu.

Nejen odpad je potřeba třídit

Barva, materiál a stupeň znečištění. Podle těchto kritérií si prádlo, které chcete vyprat, předem vytřiďte a perte jej po skupinách.

Máte tvrdou vodu?

Pokud se potýkáte s tvrdou vodu, do zásobníku pračky určeného na prací prášek přisypte k čisticímu prostředku navíc ekologický změkčovač vody. Ten vaše trápení vyřeší.

K čemu je žlučové mýdlo?

Prádlo s běžnými nečistotami na daných místech před praním ošetřete. K tomu vám pomůže žlučové mýdlo. Alternativou bez živočišných přísad je pak olivové mýdlo, které má sice o něco nižší účinnost, ovšem za to jej upřednostní zejména vegani.

Poradí si eko praní se silně znečištěným prádlem?

Ano, poradí. Jen je dobré předem textil namočit do vody, do které navíc přimícháte ekologický odstraňovač skvrn. O to šetrnější pak mohou být čisticí prostředky použité při samotném praní.

Alespoň na čtyřicet

Co se ideální teploty pro eko praní týče, držte se pro maximální účinnost alespoň minimální hranice 40º C. Samozřejmě za předpokladu, že to umožňují vlastnosti materiálu, ze kterého je prádlo vyrobeno.

Mýdlové ořechy nebo mýdlové vločky

Pro samotné praní doporučujeme použít jednu z následujících možností:
  • prací prášek z mýdlových ořechů;
  • prací gel z mýdlových ořechů;
  • mýdlové ořechy;
  • mýdlové vločky.

Perete bílou?

Pro nejlepší možný efekt v případě bílého prádla neopomeňte do praní zahnout i bělicí prášek.

„Postprodukce“ praní

Během závěrečné fáze (máchací lázně) se vyplatí použít máchadlo. To zneutralizuje pH textilu a navíc z něj po praní vypláchne zbytky čisticích prostředků, které mohou někdy negativně působit na citlivější pokožky. Po aplikaci máchadla již není třeba přidávat aviváž.

Údržba pračky

Nezapomínejte ani na stroj, který podstatné procento práce udělá za vás. Pravidelně tak použijte směs odstraňovače vodního kamene a odstraňovače skvrn pro vyčištění pračky od vodního kamene, mastných usazenin a obecně nečistot všeho druhu. Není to tak složité, že? Více o ekopraní najdete v magazínu Bebo.cz.

Publikováno: 02. 01. 2019

Kategorie: Ostatní

Autor: Ema Nováková