Jak se zbavit špatných návyků a konečně zhubnout

Toužíte po zdravém a vysportovaném těle? Zbavte se špatných návyků a podpořte svou snahu o zhubnutí. Víte, jak dlouho si lidské tělo zvyká na nové návyky a čím začít? Změňte postupně svůj životní styl a neberte hubnutí jako krátkodobý proces.

Proč vše nechtít hned

Hubnutí opravdu není otázkou jednoho nebo dvou týdnů. Sami se zamyslete nad tím, jak dlouho jste přibírali a jak dlouho jste s tím nic nedělali. Najděte si na hubnutí benefity, které vás budou příjemně motivovat ve svém snažení pokračovat. Myslete také na často zmiňovaný jojo efekt, kdy rychle zhubnete, ale zhubnutá kila ještě rychleji naberete zpět. Začněte malými kroky a těšte se na větší a hlavně stálý úspěch.

Zaměřte se na návyky

Víte, jaké návyky vám znemožňují hubnutí? Může tím být nedostatečný pitný režim, odpočinek a ležení ihned po jídle, cestování pomocí hromadné dopravy nebo absence nejpřirozenějšího pohybu, kterým je chůze.

Změňte to

  • Zaměřte se na nové návyky, které vás dovedou až k cíli. Začněte postupně zdravým jídelníčkem. Vyřaďte polotovary, smažené pokrmy a sladkosti. Vyhněte se také sladkým nápojům. Tyto nevhodné potraviny nahraďte čerstvým ovocem, zeleninou, celozrnným pečivem, masem a také do jídelníčku přidejte ryby. Pijte čistou vodu nebo neslazený čaj. Vodu skvěle ochutí citron, máta nebo třeba limetka.

  • Najděte si pohyb, který vás bude bavit. Ideální motivací pro vás bude členství ve fitness klubu, kde si můžete vybrat cvičení v posilovně, ale také vyzkoušet sálové lekce. Díky každodennímu cvičení si velmi rychle všimnete příjemných změn nejen na svém těle, ale také na své fyzické kondici. To vás bude motivovat nepolevit a tento zdravý životní styl si zamilovat.

  • K pravidelnému cvičení doplňte také chůzi. Jděte do fitness a wellness klubu pěšky nebo alespoň vystupte o zastávku dál. Užijte si denně půlhodinovou procházku s partnerem, dětmi nebo třeba se psem. Nenuťte se do aktivit, které vám nic neříkají. Pokud například vaše kamarádka miluje plavání, ale vy máte raději spinning, vyberte si svůj oblíbený sport.

  • Připomeňte si, že než si zvyknete na nový návyk, bude to trvat zhruba 28 až 30 dnů. Pokud neradi plánujete do budoucna, stanovte si alespoň měsíční cíl. Po měsíci zdravého jídla již nebudete mít chuť vracet se ke starému režimu, stejně tak po měsíci pravidelného cvičení můžete zažít pocit, že vám cvičení chybí a vy jej k životu chcete a potřebujete.

Publikováno: 23. 08. 2022 / Aktualizováno: 12. 06. 2023

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková