Jak si udržet základní kondičku během zotavování po úrazu
Úraz si do svého života neplánuje nikdo z nás. Když se nám pak něco stane, pořádně nás to zaskočí. Po úrazu samozřejmě nemůžeme trénovat tak, jak jsme zvyklí. Jak to udělat, abychom neztráceli cvičební návyky a cítili se ve svém těle dobře i v době zotavování?
Psychická i fyzická záležitost
V době po úrazu byste měli vždy dobře pracovat nejen se svou fyzickou stránkou, ale také s psychikou, a to zejména pokud se jedná o zranění, které vás vyřadí ze hry na delší dobu. Okamžitě si najděte zálibu, která vám vyplní čas, ve kterém jste se věnovali cvičení.
Naučte se hrát na kytaru, začněte investovat do forexu, konečně se zasvěťte do mistrovské hry šachu. Místo spílání (které vám nic zahojit stejně nepomůže) se vrhněte na užitečné činnosti. Udržíte se psychicky svěží a lépe se vám bude naskakovat zpět do hry.
TIP: Článek na posilovače imunity z přírody
id="kdyz-uz-se-muzete-hybat">Když už se můžete hýbatPokud to již váš fyzický stav dovoluje, můžete se vydat cestou základních cviků, které vám pomohou se cítit dobře. Když máte zraněný kotník, stále můžete posilovat střed těla a horní polovinu svého těla. Stejně tak se vám podaří dobře realizovat břišní cviky, nebo také stabilní míč push-ups.
Zranění bylo v oblasti rukou? Posilujte dolní polovinu těla, pracovat tak můžete například se zátěží svého vlastního těla. Pro tento stav se hodí eliptický trenér, wall sit, nebo třeba obyčejná procházka, která vám dodá kromě pohybu i dobrou náladu.
Kdy raději počkat
Pokud bylo vaše zranění v oblasti břicha, zad, nebo dokonce hrudníku, raději s tréninkem ještě chvíli počkejte. Skutečně se vyplatí investovat nyní čas zejména do své psychické pohody. Poté můžete pomalu začít například s pohybem ve vodě.
Po úrazu platí, že byste se neměli vrhnout na trénink tempem, na které jste byli zvyklí. Místo toho se věnujte raději pomale rekonvalescenci a tréninkové aktivity zařazujte jen velmi pozvolna.
Publikováno: 31. 08. 2023
Kategorie: Zdraví a krása