Jak se zdravě stravovat? Základem je vyvážená strava

Sportovec spalující množství kalorií a důchodce na klidném odpočinku představují z hlediska energetické potřeby protikladné póly. Pro zdravý život však potřebují vyvážený příjem živin oba. Kolik živin potřebujeme? Individuální potřeba jednotlivých živin se liší v závislosti na různých faktorech, včetně věku, pohlaví, stupně fyzické námahy, rychlosti bazálního metabolismu a zdravotního stavu. Ale ať je už optimální denní příjem nízký (cca 1500 kilokalorií), poměr ve kterém jsou jednotlivé skupiny potravin zastoupeny, by měl být vždy stejný.

Naše strava by měla splňovat 3 základní požadavky

Měla by být výživná, přispívat k ochraně našeho zdraví a v případě potřeby by se měla stát našim spojencem v boji proti zdravotním potížím a nemocem. V neposlední řadě by měla být lákavá a chutná. Žádná potravina není "špatná" nebo "dobrá". Existují jen dobré a špatné stravovací návyky. Pokud např. jíte celý den ovoce a zeleninové saláty, může být právě takový domácí hamburger s kompletní oblohou nebo velká porce rybího masa s bramborami právě to, co vaše tělo potřebuje. Různé jídla mají různou hladinu živin, ale není takové potraviny, která by sama o sobě dodala všechny potřebné vitamíny a minerály ve správném množství. Aby naše tělo zůstalo zdravé a mohlo správně fungovat potřebuje 13 vitaminů, 16 minerálních látek, tuky, sacharidy a bílkoviny. A samozřejmě nesmíme zapomenout na VODU, která sice nepatří mezi živiny, ale musíme ji přijímat ve značném množství.

6 skupin potravin - cesta ke zdravému stravování

SACHARIDY - Hlavním zdrojem složených sacharidů (škrobu), vlákniny (nestravitelné polysacharidy), vápníku, železa a vitamínů skupiny B jsou obiloviny, chléb a brambory. Doporučuje se dávat přednost celozrnnému černému chlebu s vysokým obsahem vlákniny a jíst ho víc. Zakousněte si chléb i k hlavním jídlům a místo tučnějších potravin si raději přidejte brambory, rýži nebo těstoviny. OVOCE - Do této skupiny patří čerstvé, mražené a konzervované ovoce, ovocné džusy a sušené ovoce. Poskytuje nám vitamin C, karoteny, kyselinu listovou, vlákninu a některé jednoduché sacharidy. Dopřejte si ho co nejvíce. ZELENINA - Nejen pro vegetariány je zelenina základním kamenem správné výživy. Je životně důležitým zdrojem vitaminů a minerálních látek, navíc poskytuje vlákninu a sacharidy. Ať už čerstvá nebo mražená je vhodná do salátů, jako příloha, do omáček, polévek, k těstovinám .... Mléko a mléčné výrobky (kromě másla a smetany) - K hlavním živinám, které čerpáme z této skupiny patří vápník, hořčík, bílkoviny, riboflavin a vitamíny B12 a A. Maso, drůbež, ryby a alternativní zdroje jako sušené fazole, vejce a ořechy - Tyto potraviny jsou důležitým zdrojem minerálních látek, železa a zinku, bílkovin, vitamínů B, především B12. Potraviny z této skupiny se doporučuje jíst v rozumné míře, dávat přednost libovému masu a viditelný tuk odstraňovat. Nejméně 2x týdně si dopřejte ryby, hlavně hlavně ty olejnaté jako jsou makrela nebo losos. Tučná a sladká jídla - Sem patří mimo jiné máslo, margarín, pomazánkové tuky, kuchyňské oleje, smetana, čokoláda, křupky, sušenky, paštiky, dorty, zmrzlina, bonbóny a cukr. Takže dobroty z této skupiny si dopřát opravdu jen občas. Lidé, kteří své stravovací návyky přizpůsobili této potravinové pyramidě, si brzy všimnou, že přijímají větší množství složených sacharidů a omezují příjem tuků a cukru. I takové jednoduché změny pomohou snížit riziko vzniku srdečních onemocnění a dalších nemocí provázaných se stravou, například cukrovky a některých typů rakoviny.

Publikováno: 18. 06. 2018 / Aktualizováno: 22. 05. 2023

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Adriana Horáková