Zdravotnická uniforma byla odjakživa speciálním kusem oblečení

Už samotný název napovídá, že oblečení pro zdravotníky je v něčem odlišné od oblečení, které si oblékáme běžně. V minulosti mělo jedno specifikum - bylo téměř vždy bílé. Jak se však lékařské poznatky a také móda rozvíjely, došlo i v tomto odvětví k vývoji.

Proč je zdravotnická uniforma "jiné" oblečení?

Asi nejznámějším symbolem zdravotnictví je „bílý plášť“ - a samozřejmě bílé kalhoty dámské a pánské. Výběr barvy není náhodný a spojuje se s pojmy jako čistota a oddanost. Skrz různé země, etnika – význam je všude stejný. Nicméně před dvěma staletími byly věci tak trochu jinak. Tehdy lékaři nenosili pracovní oblečení, ale zákroky prováděli v běžném oblečení, protože netušili, že skrze oblečení se může přenášet infekce. Postupně však poznatky, které přinesl Louis Pasteur a později Joseph Lister, začaly směřovat k důrazu na hygienu, a s tím i související potřebu antiseptického oblečení pro pracovníky ve zdravotnictví. To byl zrod zdravotnické uniformy. Ovšem o něčem takovém, jako je pohodlná zdravotní halena, si tehdy zdravotníci mohli nechat jen zdát.

Vynález chirurgického pláště

Velký krok ve vývoji představoval chirurgický plášť. Tento ochranný pracovní oděv pro zdravotní personál v maximální možné míře zabraňuje přenosu biologického materiálu mezi lékařem a pacientem při zákroku. Jeho zavedení do praxe je připisováno siru Williamu Macewenovi CB, DSc, DCL, MD, FRS, významnému lékaři 1.světové války. I 2.světová válka se výrazně podepsala na standardu oblečení zdravotnického personálu. Kvůli nedostatku materiálu na oblečení se šetřilo a zdravotní sestry v té době nosily kratší šaty a oblečení s krátkým rukávem.

Důraz na pohodlí a praktičnost

V různých dobových filmech jsou vidět na hlavách zdravotních sester i rozložité čepice. Ty se začaly vytrácet v 80. letech minulého století z důvodu, že byly nepraktické – padaly z hlavy. Zde dochází k dalšímu průlomu a zdravotnické oblečení je definováno nejen jako hygienické, ale také vhodné pro práci se spoustou pohybu. Zároveň je však důležitým odznakem profese a tak si zachovává určité specifické střihy a tvary.

Barevné zdravotnické oblečení je trendy

V průběhu času dochází ke změně striktních pravidel a do zdravotnického oblečení vstupuje barva. Nepohodlné oblečení je nahrazeno volnějšími střihy. V materiálech zdravotnického oblečení převládá zejména bavlna a elastické materiály jako lykra, které zvyšují pohodlnost. Dámskou zdravotnickou uniformu tvoří elegantní šaty, halenky, sukně a kalhoty. Pánové častěji sahají po volnějších střizích, jako jsou blusony a zdravotnické kalhoty s kapsami. Jelikož je pro laika někdy obtížnější odlišit zdravotnického pracovníka, tak se standardem staly jmenovky nebo výšivka, případně potisk na oblečení, čímž se dá zdravotník s jistotou identifikovat. A samozřejmě je to pořád ten nezaměnitelný „bílý plášť, který se zřejmě ze sortimentu zdravotního oblečení jen tak nevytratí.

Publikováno: 18. 11. 2022

Kategorie: Móda & trendy

Autor: Ema Nováková