Jak vybrat smuteční kytici aneb Jaké květiny na pohřeb?

Smrt blízké osoby je vždy velká rána pro pozůstalé, kteří musí překonat smutek a zajistit, aby rozloučení proběhlo co možná nejdůstojněji. Nedílnou součástí obřadu bývá položení květin. Obvykle se na pohřeb nosí růže, karafiáty, gerbery, lilie a chryzantémy. Ženám světlejší, pánům tmavší. V praxi však může smuteční kytice vypadat úplně jinak. A spíše než etiketu je vhodné respektovat vkus a přání zesnulého. Pokud si však nevíte rady, budou se vám hodit následující tipy.

Jakou smuteční kytici pro mladého člověk?

Když zhasne svíčka někomu mladému, rozloučení je ještě smutnější. Tradičně se pokládá jedná bílá květina (růže či lilie), která má symbolizovat čistotu, nevinnost a předčasné ukončení životní cesty. Pozůstalí mnohdy nosí i kytice jiné barvy. Zatímco zelená charakterizuje nový začátek, žlutá přátelství, modrá mír, oranžová spokojenost a žlutá štěstí. Červená je pak symbolem pro lásku.

Jaký zvolit typ vazby?

Celkový dojem smuteční kytice nezávisí pouze na květinách. Neméně důležitá je i smuteční vazba. Příbuzní obvykle volí věnec, který je symbolem nekonečného koloběhu života. Mohou ho zdobit růže, gerbery, chryzantémy a dekorační zeleň. Ostatní pak na pohřeb nosí vypichované kytice do trojúhelníkového tvaru.

Kterých květin se vyvarovat?

Smuteční etiketa praví, že naprosto nevhodné jsou sušené květiny a duhové růže. Sušené květy nejsou v souladu se vznešeností obřadu, duhové růže pak působí směšně a nikoliv honosně.

Jakou vybrat stuhu a co na ni nechat napsat?

Barva smuteční stuhy se obvykle vybírá podle věku a pohlaví zesnulého (pro staršího člověka černou nebo hnědou, pro člověka ve středních letech tmavě zelenou nebo šedou, pro mladšího člověka šedou, světle žlutou nebo bílou). Znění vzkazu je čistě na vás. Můžete zvolit citát i něco osobního. Na pravý cíp se obvykle píše jméno dárce. Chcete s výběrem smuteční kytice poradit? V čase největšího smutku nemusíte nikam chodit. Obraťte se na odborníky z FLEUROP.cz, kteří zajišťují rozvoz po celé České republice.

Publikováno: 04. 09. 2019

Kategorie: Lifestyle

Autor: Ema Nováková