Jak zbavit své děti strachu a nervozity

Každý z nás má z něčeho strach a občas zažívá i pocit nervozity. U dětí se však tyto nepříjemné pocity mohou projevit nejen na psychickém, ale i fyzickém zdraví. Snažte se s dětmi mluvit a zjistit, co přesně je trápí. Víte, jak je zbavit strachu a pomoct jim s nervozitou?

Předškoláci i školáci

Pokud máte doma ratolest, která ještě není školou povinná, ale už má přichystanou svůj předškolní batoh plný sešitů, zeptejte se ho, jestli se do školy těší nebo pociťuje nervozitu. Pokud se vám dostane druhé odpovědi, zaměřte se na to, z čeho taková nervozita plyne.

Zbavte se strachu

Možná je to strach z nového, možná je škola něčím, co si zatím váš potomek nedovede představit. Popište mu svá první léta ve škole, vysvětlete mu, co jej čeká a nezapomeňte zmínit i věci, na které se může těšit. Ať už se jedná o přestávky, kamarády nebo nové a zajímavé zážitky.

Starší děti

V případě, že máte doma již školáka, který do školy nějakou dobu pravidelně dochází a jeho školní batoh se pne pod tíhou učebnic a školního penálu, nebojte se opět ptát. Zeptejte se, jak se vaše dítě ve škole cítí, co jej baví a na co se těší. Je dobré vědět, zda mu jde učení téměř samo nebo je před každým zkoušením a testem tak ve stresu, že jej bolí i břicho. Naučte se společně pracovat s těmito projevy, zkuste hluboké dýchání, vedené meditace nebo další cvičení, která zmírňují stres.

Stresu se nedá vyhnout

Bohužel se stresu opravdu nedá vyhnout ani ve škole, ani doma, natožpak v mezilidských vztazích. Připravte své dítě na to, že život není vždy jen ideální a vše nejde podle představ. Je dobré počítat s tím, že přijdou náročnější a stresující situace, ty je však potřeba zvládnout a obrnit se proti nim.

Jak z toho ven

Dopřejte svému dítěti pohyb na čerstvém vzduchu, dovolte mu přivést si jednou za čas kamarády domů a nastavte si pravidla, která budou určovat vztah rodič-dítě a přitom si zachováte kamarádský vztah. Nebojte se své dceři nebo synovi popsat, jak se cítíte vy, když jste nervózní a když máte z něčeho strach, uvidíte, že všechny situace spolu zvládnete.

Publikováno: 24. 11. 2021

Kategorie: Rodina

Autor: Ema Nováková