Víte, jak správně nabíjet váš smartphone, aby baterie vydržela co nejdéle?

Žijeme v roce 2020 a baterie se vyvíjejí spolu se smartphony. Baterie už nemají paměťový efekt, a tak jejich není poprvé třeba nabít z 0 na 100%, aby si "zapamatovali svoji kapacitu". Dnes je třeba se řídit spíše opačným pravidlem - nabíjet častěji a po menších dávkách. Baterie do mobilu mají, stejně jako jiné elektronické součástky, jistou životnost, kterou můžeme volat i omezeným počtem nabíjecích cyklů. Běžné baterie mají životnost v průměru zhruba 1000 nabíjecích cyklů. To znamená, že je můžete nabít z 0 na 100% přibližně 1000krát, dokud se úplně nedegradují jejich vlastnosti. Samozřejmě, vše závisí na tom jak své smartphony nabíjíte.

Nabíjejte častěji a po menších dávkách

Jeden nabíjecí cyklus (z 0 na 100% kapacity) vyměňte raději za 4 cykly po 25-procentním dobití baterie. Akumulátor, který budete nabíjet častěji a po menších dávkách, vydrží déle, přičemž si déle udrží svou kapacitu. Čím je "hloubka vybití" (depth of discharge) nižší, tím více nabíjecích cyklů vydrží. Měřením bylo zjištěno, že při 100% vybití se životnost Li-ion baterií pohybuje v rozmezí 300 - 500 nabíjecích cyklů, při 50% je to už 1200 - 1500. Nejlepší poměr životnost / použitelnost nabízí baterie při 50% DoD. Občasné zcela vybití se doporučuje provést pouze jednou za měsíc, a to z důvodu kalibrace baterie.

Zapomeňte na 100% a nenabíjejte v noci

Baterie by se v dnešní době neměly nabíjet na 100%. Pokud smartphone odpojíte z nabíječky, když má 70-90% baterie, tak vám vydrží 2krát déle. Stejně baterii neprospívá, pokud ji "přebíjíte". Jakmile je baterie nabitá na 100%, odpojte zařízení z nabíječky. Přestože má většina dnešních zařízení ochranné obvody, které nabíjení po dosažení 100% vypnou, stále uděláte lépe, pokud nabíječku i manuálně odpojíte (nejlépe před tím než dosáhne 100% nabití). Měli byste také zapomenout na nabíjení v noci, které je přesně kombinací toho, co baterii ničí nejvíce - nabití na 100% a přebíjení. Stejně byste baterii neměli vybíjet na 0% kapacity, protože jí to škodí stejně jako nabíjení na 100%. V několika případech se dokonce může stát, že se zcela vybitá baterie "zablokuje" a nebude se dát nabít. Tehdy pomůže jen výměna nebo návštěva servisu.

Pozor na extrémní teploty

Baterie v smartphonech se v mnohém podobají lidské tělo. Škodí jim přílišná aktivita (přebíjení) a extrémní teploty. Smartphony jsou na příliš vysoké a příliš nízké teploty opravdu velmi citlivé, a to platí i při nabíjení. Drtivá většina smartphonů se při nabíjení přehřívá (fyziku klamati), což akumulátorem nedělá dobře. Během nabíjení byste tak zařízení měli udržovat při nízkých teplotách a rozhodně ho Nenabíjejte v blízkosti nějakého zdroje tepla nebo na přímém slunci. V autě můžete dosáhnout snížení teploty například vložením smartphonu do stojanu, který umístíte k výduchu klimatu, doma zas zařízení uložte někde do stínu, případně na chladnější místo (komora, roh místnosti, ...). Pozor byste si měli dát i na teploty hluboko pod bodem mrazu. Ty dokáží v bateriích vytvořit krystalickou formu elektrolytu, čímž se redukuje jejich výdrž a celkové napětí. Viz tabulku, která vysvětluje dosah teploty na ztrátu výdrže baterie.

Publikováno: 09. 09. 2020

Kategorie: Ostatní

Autor: Ema Nováková