Skvělé tipy

Víte, jak správně nabíjet váš smartphone, aby baterie vydržela co nejdéle?

Žijeme v roce 2020 a baterie se vyvíjejí spolu se smartphony. Baterie už nemají paměťový efekt, a tak jejich není poprvé třeba nabít z 0 na 100%, aby si “zapamatovali svoji kapacitu”. Dnes je třeba se řídit spíše opačným pravidlem – nabíjet častěji a po menších dávkách. Baterie do mobilu mají, stejně jako jiné elektronické součástky, jistou životnost, kterou můžeme volat i omezeným počtem nabíjecích cyklů. Běžné baterie mají životnost v průměru zhruba 1000 nabíjecích cyklů. To znamená, že je můžete nabít z 0 na 100% přibližně 1000krát, dokud se úplně nedegradují jejich vlastnosti. Samozřejmě, vše závisí na tom jak své smartphony nabíjíte.

Nabíjejte častěji a po menších dávkách

Jeden nabíjecí cyklus (z 0 na 100% kapacity) vyměňte raději za 4 cykly po 25-procentním dobití baterie. Akumulátor, který budete nabíjet častěji a po menších dávkách, vydrží déle, přičemž si déle udrží svou kapacitu. Čím je “hloubka vybití” (depth of discharge) nižší, tím více nabíjecích cyklů vydrží. Měřením bylo zjištěno, že při 100% vybití se životnost Li-ion baterií pohybuje v rozmezí 300 – 500 nabíjecích cyklů, při 50% je to už 1200 – 1500. Nejlepší poměr životnost / použitelnost nabízí baterie při 50% DoD. Občasné zcela vybití se doporučuje provést pouze jednou za měsíc, a to z důvodu kalibrace baterie.

Zapomeňte na 100% a nenabíjejte v noci

Baterie by se v dnešní době neměly nabíjet na 100%. Pokud smartphone odpojíte z nabíječky, když má 70-90% baterie, tak vám vydrží 2krát déle. Stejně baterii neprospívá, pokud ji “přebíjíte”. Jakmile je baterie nabitá na 100%, odpojte zařízení z nabíječky. Přestože má většina dnešních zařízení ochranné obvody, které nabíjení po dosažení 100% vypnou, stále uděláte lépe, pokud nabíječku i manuálně odpojíte (nejlépe před tím než dosáhne 100% nabití). Měli byste také zapomenout na nabíjení v noci, které je přesně kombinací toho, co baterii ničí nejvíce – nabití na 100% a přebíjení. Stejně byste baterii neměli vybíjet na 0% kapacity, protože jí to škodí stejně jako nabíjení na 100%. V několika případech se dokonce může stát, že se zcela vybitá baterie “zablokuje” a nebude se dát nabít. Tehdy pomůže jen výměna nebo návštěva servisu.

Pozor na extrémní teploty

Baterie v smartphonech se v mnohém podobají lidské tělo. Škodí jim přílišná aktivita (přebíjení) a extrémní teploty. Smartphony jsou na příliš vysoké a příliš nízké teploty opravdu velmi citlivé, a to platí i při nabíjení. Drtivá většina smartphonů se při nabíjení přehřívá (fyziku klamati), což akumulátorem nedělá dobře. Během nabíjení byste tak zařízení měli udržovat při nízkých teplotách a rozhodně ho Nenabíjejte v blízkosti nějakého zdroje tepla nebo na přímém slunci. V autě můžete dosáhnout snížení teploty například vložením smartphonu do stojanu, který umístíte k výduchu klimatu, doma zas zařízení uložte někde do stínu, případně na chladnější místo (komora, roh místnosti, …). Pozor byste si měli dát i na teploty hluboko pod bodem mrazu. Ty dokáží v bateriích vytvořit krystalickou formu elektrolytu, čímž se redukuje jejich výdrž a celkové napětí. Viz tabulku, která vysvětluje dosah teploty na ztrátu výdrže baterie.

Reklama

Chceš lehký tablet s atraktivním designem? Pořiď si skvělý iPad Air od Applu!

Tradiční finská sauna je ideálním místem pro relaxaci. Na míru vašeho domova vám ji vyrobí česká firma SaunaSystem.

Chcete se uvolnit po náročném dni? Domácí vířivky budou i pro vás oázou klidu a odpočinku.

Atraktivní závěsy za akční ceny pořídíte v e-shopu Interie.cz.

Kde to žije

Prodej bytu Praha 6

Makléřky ze Šestky, tým zkušených realitních profesionálek na Praze 6

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.