Vybíráme trekingové hole

Chodíte rádi na výlety? Vyrážíte často do přírody a hory jsou vašim druhým domovem? Pak možná uvažujete o koupi trekingových holí. Ty se v dnešní době těší velké popularitě, jaké jsou ale jejich konkrétní výhody a jak takové hole vybírat? 

Proč používat turistické hole?

Trekingové (turistické) hole plní hned několik funkcí. Výletníkovi pomáhají udržovat stabilitu těla při pohybu do strmého kopce nebo naopak při klesání. Hole také odlehčují kloubům a svalům, stejně jako dokážou odlehčit člověku ve chvíli, kdy nese těžký batoh.

V takovém případě totiž umožňují lépe rozložit jeho hmotnost. V případě běžného pohybu do něj potom zapojují horní části těla, což vede jednak k jeho posilování a také ke snadnějšímu udržování rovnoměrného tempa pohybu.


Nejsou hole jako hole

Přijdete-li do obchodu se sportovními nebo turistickými potřebami, budete mít na výběr z celé řady holí různých typů. Pro lajka nemusí být snadné se v této nabídce vyznat. Řada lidí si především neuvědomuje rozdíl mezi trekingovými holemi a tzv. Nordic Walking holemi. Toto rozdělení je přitom pro výběr holí naprosto zásadní.

Nordic Walking hole jsou totiž určeny pro chůzi nebo běh a pro někoho, kdo shání trekingové hole, jsou ve skutečnosti naprosto nevhodné. Hlavním rozdílem je ostrý hrot a také speciální rukavicové poutko, kterými Nordic Walking hole disponují. Protože nám ale jde především o hole trekingové, budeme se soustředit právě na ně. 

Trekingové hole a jejich vlastnosti

Turistické hole jsou určeny k použití v náročném terénu, čemuž je přizpůsobena síla a pevnost jejich konstrukce. Důležitý je také jejich tupý hrot a poutko ve tvaru smyčky, které jednak zabraňuje holím ve vyklouznutí, stejně jako je možné se o ně opřít.

Samozřejmostí je potom nutnost výběru správné délky holí. Obecně platí, že hole by měly být tak dlouhé, aby je člověk držel s lokty ohnutými do prvého úhlu.

Nabízené hole lze dále dělit podle různých parametrů, tím nejdůležitějším je jejich konstrukce. 

Skládací, teleskopické, nebo vcelku?

Nejjednodušším typem turistických holí jsou hole jednodílné. Jejich výhodou je pevnost, nevýhodou nemožnost nastavení. Vyberte si je proto pouze v případě, že vám výškově dokonale padnou a nebude vám vadit, že nejdou složit. 


Teleskopické turistické hole jsou složeny ze dvou, nebo třech dílů, které se do sebe navzájem zasouvají. Jejich hlavní výhodou je samozřejmě možnost nastavit si výšku holí přesně podle potřeby.

Vybaveny jsou totiž aretačním mechanismem, který zajistí pevnost i v roztaženém stavu. Výhodou tohoto typu holí je samozřejmě jejich skladnost a zmíněná nastavitelnost. 

Třetím typem konstrukce turistických holí je ta skládací. Jedná se vlastně o tři trubice, které jsou navzájem spojeny pružným lankem. V jejich případě není možné nastavení podle výšky, zůstává ale výhoda složitelnosti a jedná se také o nejlehčí konstrukci. 

Materiál trekingových holí

Obecně lze z pohledu materiálů vybírat trekingové hole dvou typů. Tím prvním jsou hole ze slitin hliníku, jejich výhodou je odolnost a pružnost. Mluvit lze i o nízké hmotnosti.

Alternativu představují hole z moderních kompozitních materiálů. I ty jsou lehké, a navíc dokážou tlumit nárazy. Nevýhodou kompozitů je však jejich křehkost a lámavost. 

Vybírat je také možné různé materiály hrotů. Tradičním materiálem je tvrzená ocel, dražší, avšak výrazně odolnější řešení potom představují wolframové hroty, které jsou určeny pro opravdu náročné turisty. 


Nezapomínejte na rukojeť

Důležité je i řešení rukojeti. Klasické řešení představuje guma, která však může představovat puchýře. To samé platí pro plastové rukojeti, které mohou navíc klouzat a jedná se spíše o doménu levnějších holí.

V nabídce jsou i rukojeti z polymerové pěny, které zmíněné nevýhody eliminují – najdete např. zde. V poslední době se objevují také rukojeti korkové, korek je materiál, který odpuzuje vodu, snadno se formuje, je lehký a také antialergenní. Nevýhodou je jeho vyšší cena a po čase může dojít také k drolení korku. 

Závěrem

Parametrů, podle kterých lze vybírat trekingové hole je zkrátka celá řada. Záleží jako obvykle především na požadavcích a potřebách konkrétního zákazníka, na tom, jak intenzivně chce hole používat, a samozřejmě také na tom, jakou do nich chce investovat částku. 

Publikováno: 24. 11. 2023

Kategorie: Cestování

Autor: Jana Válková