3 hlavní důvody, proč se stát veganem

Veganství není trend, ale směr, kterým se každým rokem ubírá stále více lidí. Ze statistik vegansociety.com vyplývá, že se v roce 2014 ke stravování založeném na rostlinných produktech hlásilo kolem 0,25 % světové populace. O dva roky později se počet zdvojnásobil a v roce 2019 počet veganů stoupl na 1,16 % (v některých rozvinutých zemí se vegansky stravuje 2-8 % lidí). Pokud si s myšlenkou přechodu na rostlinnou stravu pohráváte již delší dobu, přečtěte si následující důvody, proč ji alespoň vyzkoušet.

1. Z lásky ke zvířatům, lidem a planetě

Zemědělská produkce sice není zcela etická, ale v konečném důsledku je mnohem ohleduplnější než chov zvířat. Ta spotřebují mnohem více plodin, než kolik je zapotřebí k nasycení lidské populace. Naprostá většina lidí by navíc nedokázala zvíře za „normálních“ okolností zabít. Tvrzení, že potřebujeme k životu jejich mrtvá těla a výměšky, je přežitek.

2. Pro zdraví

Bez jídla bychom přežili nejvýše několik týdnů. Přesto není pravda, že je pro naše tělo nezbytné maso. Veganské stravování je schopno pokrýt veškeré potřeby a je-li k němu přistupováno správně, pak je pro zdraví mnohem prospěšnější. Podle Americké akademie výživy, Britské dietetické asociace a dalších autorit je veganství prospěšné v každém věku. A pro ty, kteří si nejsou skladbou jídelníčku jistí, jsou zde doplňky stravy jako např. Omega 3 Vegan, B12 apod. Široké spektrum kvalitních produktů vyrábí česká společnost Naturvita a prodává je např. v e-shopu gigalekarna.cz.

3. Brána do světa nových chutí

Někdo vám tvrdil, že vegani „pojídají jenom kořínky“? Dotyčný zřejmě s rostlinnou stravou nepřišel do bližšího kontaktu. Stačí otevřít veganskou kuchařku a spadne vám čelist nad recepty, o kterých jste doposud neměli ani tušení. A kdybyste přeci jen dostali chuť na něco méně zdravého, můžete své chuťové pohárky polaskat veganskými alternativami k neveganským pokrmům.

Publikováno: 18. 06. 2020

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková