Ještě nemáte hromosvod? Tato chyba vás může připravit o majetek!

Parné dny, kdy teploty atakují třicítky, často zakončují bouřky doprovázené silným větrem a přívalovými dešti. A na jihu Evropy zase řádí požáry. A to je prý začátek.

Na extrémní výkyvy počasí si údajně budeme muset zvyknout. Prý dokonce bude hůř. Vypadá to, že planeta Země nás začíná mít dost. A za to, jak jsme se k ní doposavad chovali, se začíná mstít. Řeč je o klimatologických změnách prokazatelně způsobených lidskou činností, která za extrémními výkyvy evidentně stojí. Zvrátit tento stav je dle odborníků velmi těžké, ne-li nemožné. Na výkyvy počasí si budeme muset zvyknout. A přizpůsobit se jim. To ale jde jen do určité míry.

Myslete na ochranu svého majetku

Mnohem více než kdykoliv předtím bychom třeba měli myslet na ochranu svého majetku. Před požárem způsobeným úderem blesku dům například ochrání hromosvod. Je až překvapivé, kolik majitelů nemovitostí ochranu domu před bleskem stále podceňuje. Bleskový proud přitom dokáže vyrvat celé elektroinstalace ze zdí, mnohdy i rozbořit celý dům. Nebezpečný ale může být i blesk, který udeří do objektu sousedního. Přitom tomu lze zabránit. Právě instalací hromosvodu.

Montáž hromosvodu

Montáž hromosvodu je na místě svěřit specialistům. Důležité je totiž zvolit správný počet jímacích tyčí a jejich umístění. Rozsah účinnosti jedné jímací tyče je totiž omezený. Jeden dům jich tedy vyžaduje několik. Spolu s jímací částí je součástí hromosvodu i snímací část a uzemňovací soustava, která blesk svádí do země. Proto jsou součástí instalace hromosvodu i výkopové a zemní práce.

Nepodceňujte pravidelné revize

Instalací hromosvodu ale ochrana vašeho majetku nekončí. Úderem blesku může být poškozen i samotný hromosvod. Proto jsou důležité jeho pravidelné revize. Jinak na svém domě sice můžete mít hromosvod, ale nefunkční. Zkrátka vám bude k ničemu.

Publikováno: 27. 07. 2023 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Adriana Horáková