Kmenové buňky pomáhají léčit artrózu

Artróza je kloubní onemocnění, při němž se porušuje obnova kloubní chrupavky. Její četnost stoupá s věkem, i když není výjimkou ani mezi mladšími – obzvlášť sportovci nebo těmi, co své klouby jinak namáhají. Ve věkové skupině nad 70 let jí trpí až 50 % obyvatelstva. Artróza kloubů postihuje prakticky všechny klouby v těle, nejčastěji však jde o kyčelní, kolenní nebo ramenní klouby.

Jaké jsou příznaky artrózy?

Citlivost kloubů na chlad a počasí, ztuhlost, bolest při pohybu po klidu, bolest po zatížení, při pohybu, noční bolesti v klidu, zhoršení pohyblivosti. Tímto vším se může artróza projevit, 100% ji ovšem potvrdí až lékařské vyšetření. A co je její příčinou? Někdy je daná geneticky, na vině může být i přehnaná zátěž, zlomenina kloubu, opakované úrazy kloubu, kloubní záněty, chybné postavení kloubů, nadváha nebo prostě jen přibývající věk.

Jak se dá léčit?

Bolest vyřešíte pomocí léků, ale daleko lepší je snažit se odstranit skutečnou příčinu. Nabízí se operativní léčba kloubů, k té se ovšem přistupuje zpravidla v pokročilejších fázích. Existuje i řada neoperativních alternativ, mezi nimi například kmenové buňky. Kmenové buňky jsou speciálním typem buněk, jenž se za určitých okolností dokáže proměnit ve specializovanou buňku zárodečné vrstvy organizmu. Dokáže se tedy proměnit i v mezodermu, jež tvoří chrupavku. Pokud se tyto buňky aplikují, chrupavka se vám může obnovit a vy budete zase schopní pohybu bez bolesti.

Pomoc vám zajistí odborníci

S kloubní artrózou je vhodné se vydat nejdříve k praktickému lékaři. Pokud vám nepomůže, hledejte specialisty se zaměřením právě na artrózu. Léčba artrózy kmenovými buňkami se provádí například v Ostravě, Praze a Brně. Tam vám specialisté pomohou, navrhnou vhodný způsob léčby, ať už přímo kmenové buňky, biopolymérové implantáty, bioadhezivní gel či jiné metody. Přijďte se informovat.

Publikováno: 27. 05. 2021

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková