Nejčastější saunové mýty? Léčí chřipku a je vhodná jen pro dospělé

Sauny jsou v posledních letech stále oblíbenější – stávají se běžnou součástí zdravého životního stylu. A právem – dovedou zvýšit vaši odolnost a přispět k tomu, že se budete cítit uvolněnější a odpočatější. Přesto se o nich stále vedou nejrůznější dohady. Na které z nich narazíte nejčastěji? Možná jste už zaslechli, že sauna je určena pouze dospělým osobám a děti v ní nemají co dělat – jak je ale možné, že ve Finsku se do sauny nebojí vzít už několikatýdenního kojence? Mezi další klasické fámy patří tvrzení, že díky sauně zhubnete, aniž byste museli cvičit a že je dokonce účinným lékem na chřipku. Jak je to ale doopravdy?

Do sauny pouze v zimě?

Pokud se domníváte, že sauna je pro váš organismus vhodná pouze v zimě, jste na omylu. Pozitivně vás ovlivní také na jaře a v létě. Nejlepší je, když ji navštěvujete pravidelně – a to minimálně jednou za týden. Jedině tak se můžou brzy dostavit první výsledky. Denní doba také nemá žádný vliv na účinky sauny – můžete se saunovat ráno, v poledne, odpoledne i večer. Záleží, kdy to vyhovuje vám.

Dětem je vstup zakázán

To by snad mohlo platit pro ty nejmenší, ale určitě ne pro všechny děti – návštěva sauny bývá často spojena s lekcemi plavání ve školce. Většinou rodiče své dítě do sauny vezmou ještě před nástupem do školky – tedy ve věku 2 až 3 let. Podle odborníků se jedná o ideální dobu – dítě je schopné samostatného pohybu a nebude mít problém dodržet základní pravidla saunování.

Efektivní nástroj v boji proti chřipce

Také jste se někde dočetli, že pobyt v sauně vám pomůže porazit chřipku? Bohužel je to spíše naopak – nehledě na to, že byste nakazili všechny, co by do sauny zavítali společně s vámi. Pokud máte horečku a teplota vašeho těla se ještě zvýší, bude vám po několika minutách v sauně daleko hůř než na začátku. Saunování vám může prospět, máte-li jen lehkou rýmu, ale s virovým onemocněním se tam nežeňte.

Jednoduchá hubnoucí kúra

Tady často dochází k nesrovnalostem – sauna vám může pomoct s procesem hubnutí, zbaví vás toxinů a dopomůže k celkové očistě, všechnu dřinu za vás ale neodedře. Nezbytný je také pohyb, posilování svalstva a vyvážená strava. Takže jestli jste doufali, že se dlouhým hodinám v posilovně vyhnete, musíme vás zklamat.

A jakými zásadami se naopak řídit?

Do sauny nechoďte v plavkách a před vstupem se osprchujte a osušte. Doba, kterou byste zde měli strávit, se u každého člověka liší. Špatně se vám dýchá a pálí vás konečky prstů? Potom si raději dopřejte přestávku. Než vstoupíte do ochlazovacího bazénku, opět se pečlivě opláchněte teplou vodou a mýdlem. A kdy si saunování odepřít? V případě závažného onemocnění (srdce, ledvin), vysokého krevního tlaku nebo kožní choroby. Nedoporučuje se ani při nadměrné únavě a po požití alkoholu.

Publikováno: 13. 02. 2020

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková