Oči a stárnutí – co pro ně můžete udělat v jednotlivých dekádách?

Kvalitní zrak ovlivňuje celá řada faktorů, roli hraje náš životní styl, strava, stres nebo práce. Na zdraví očí se neblaze podepisuje nedostatek spánku, málo pobytu venku na čerstvém vzduchu, ale také přibývající léta. Ano, i oči stárnou, potřebují proto rovněž speciální péči úměrnou věku. Co pro ně můžete udělat v jednotlivých životních dekádách?

Ve třiceti

Po třicítce si hlídejte především jídelníček, protože dobrý zrak se odvíjí od toho, co jíte. Obohaťte ho o nezbytné antioxidanty, které najdete v cibuli, česneku, špenátu, rajčatech, pomerančích, melounu či bobulovitých plodech. Ve vyvážené stravě by neměly chybět také mořské plody, ryby, vejce, luštěniny a celozrnné obiloviny. Co se týká dalších opatření, pak se snažte omezit nejrůznější digitální zařízení, jako je mobil, počítač nebo televize. Modré světlo, které vydávají, totiž poškozuje zrak. Navíc oči se rychleji vysušují, pálí a nepříjemně řežou.

Ve čtyřiceti

Ve čtyřiceti budete pozorovat neklamné známky stárnutí očí. Najednou totiž budou všechna písmenka menší a menší a vaše ruce kratší a kratší. Zhoršení začnou pociťovat i ti, kteří dříve potíže se zrakem neměli. Pokud začnete mít problém zaostřovat detaily, nezvládáte přečíst etiketu na výrobku v obchodě nebo jídelní lístek v restauraci, nezbývá než zamířit pro multifokální brýle. Začala se u vás totiž, stejně jako u většiny čtyřicátníků, objevovat vetchozrakost, která ke stárnutí neodmyslitelně patří. Mnozí se mylně domnívají, že její příčinou je dlouhodobé čtení nebo působení slunečních paprsků. Ale není tomu tak. To ale rozhodně neznamená, že byste měli rezignovat na nošení slunečních brýlí. I když sluneční paprsky vetchozrakost neovlivňují, mohou způsobit jiné problémy, jako zánět spojivek či dokonce trvalé poškození sítnice.

V padesáti

Po padesátce rozhodně nezanedbávejte pravidelné kontroly u očního lékaře a na prevenci klaďte velký důraz. S přibývajícím věkem se totiž mohou objevit různé závažné oční choroby, které čím dříve se podchytí, tím lépe jsou léčitelné. Dvojnásob obezřetní by měli být lidé, kteří trpí silnou krátkozrakostí nebo mají šedý či zelený zákal v rodině. Naštěstí dnes medicína urazila velký kus cesty, a tak lze nejrůznější choroby účinně a efektivně léčit. Hlavně na nic nečekejte a prohlídky neoddalujte. Vždyť dioptrické brýle se už dávno nepovažují za žádný handicap!

Publikováno: 26. 02. 2020

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková