Plastická operace pochvy neboli vaginoplastika

V důsledku zvyšujícího se věku dochází k fyziologickým změnám v anatomii ženských intimních partií. Kromě estetického hlediska mohou tyto změny negativně ovlivnit také milostný život nebo se projevit inkontinencí. Schůdným řešením může být plastická operace pochvy. Co přesně vaginoplastika znamená, jak probíhá a z jakých důvodů je o zákroku vhodné uvažovat?

Co je vaginoplastika?

Termín vaginoplastika označuje chirurgickou úpravu pochvy a poševního vchodu. Cílem této operace je navrácení původní pevnosti a pružnosti. K těmto negativním jevům dochází přirozeně – věkem, ale také po prodělaném porodu, v jehož důsledku svalstvo ochabuje.

Proč ženy vaginoplastiku podstupují?

Častým důvodem pro zákrok je estetika, ovšem pro mnohé ženy je vaginoplastika řešením problémů s inkontinencí či unikáním vzduchu z pochvy. A konečně z důvodu navrácení prožitků v rámci intimního života – i v této oblasti může být právě úprava tvaru pochvy správnou cestou k nápravě.

Není vaginoplastika nebezpečná?

Riziko komplikací je minimální, vaginoplastika patří k zákrokům, u kterých není důvod k obavám. Úprava pochvy obvykle trvá cca hodinu a může probíhat v celkové i lokální anestezii.

Co je labioplastika?

Termín labioplastika označuje zákrok, který spočívá ve zmenšení malých nebo velkých stydkých pysků. K úpravě se přiklání ženy, jimž zvětšené či asymetrické stydké pysky překáží při sportování aktivitách, pohlavním styku a dalších aktivitách. Důvodem samozřejmě může být i estetické hledisko.

Co je perineoplastika?

Pokud následkem vrozené vady, nástřihu po hráze při porodu či z jiných důvodů ženě působí diskomfort deformovaný poševní vhod, může podstoupit zákrok upravující tuto oblast. Jedná se o tzv. perineoplastiku a spočívá v odstranění přebytečné tkáně a následném sešití oblasti takovým způsobem, aby nedocházelo k uvedeným potížím.