Pojištění nemovitosti se vztahuje i na živelné pohromy. Na co si dát pozor?
Zatímco v předešlých letech jsme po většinu času pouze přihlíželi nejrůznějším živelným katastrofám ve zbytku světa, letošek je pro Českou republiku v mnoha ohledech tragický. Byli jsme svědky ničivého tornáda, řeky se opakovaně dostávají do povodňových stupňů a výjimkou nejsou silné bouřky, vichřice a krupobití.
Samozřejmostí by tak pro vlastníky nemovitostí mělo být odpovídající pojištění, které minimalizuje finanční ztráty v případě poničení objektu. Jaký druh pojištění zvolit?
Pozor si je třeba dát na rozdíl mezi dvěma druhy pojištění, a to pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti, které si lidé často pletou. Zatímco domácností se myslí zejména vybavení včetně elektroniky či například oblečení a šperků, pod pojmem nemovitost se skrývá samotná stavba. V ideálním případě je proto vhodné mít sjednané oba druhy pojištění. Do pojištění nemovitosti pak také patří jakékoli vedlejší stavby jako bazén, kůlna či garáž.
Většina lidí má však obavy z živelných katastrof, které za zničenými nemovitostmi stojí nejčastěji. Výjimku tvoří povodně, a to hlavně v některých oblastech. Pojišťovny proto v určitých případech nemovitosti proti povodním ani nepojistí, nebo je výše pojistného natolik vysoká, že takovou částku lidé nechtějí platit. Standardně se jedná o nemovitosti v zátopových oblastech.
Na druhou stranu pojištění nemovitosti kryje ostatní přírodní události jako zemětřesení, sesuvy půdy, požár nebo vichřici. Součástí pojištění je také všelijaké poničené fasády, a to i v souvislosti s vandalismem. Pokud vám tedy někdo například posprejuje fasádu nebo rozbije okna, pojištění se na to vztahuje. Pozor však na to, abyste stanovili správnou pojistnou částku. Ta by měla být natolik vysoká, abyste v případě totální škody byli schopni za peníze od pojišťovny postavit novou nemovitost.
Nemovitost také můžete pojistit online, a to například na internetovém srovnávači pojištění Klik.cz., kde stačí zadat typ stavby, místo, kde se nemovitost nachází a pojistnou částku. Po zanechání kontaktu vás kontaktuje specialista společnosti, který vám spočítá i neveřejné nabídky.
Mezitím si však můžete prohlédnout a také vybrat jedno z dostupných pojištění na trhu. Nabídky jsou přehledně seřazeny pod sebe a po rozkliknutí detailů vidíte, co vše je v pojištění zahrnuto a jak vysokou částku byste platili. Po vybrání jedné z nabídek je vám na e-mail zaslána veškerá potřebná dokumentace. Nic však není třeba posílat podepsané nazpět, stačí zaplatit pojistku řádně v termínu. Tento způsob uzavírání smluv se nazývá uzavřením smlouvy na dálku a upravuje jej občanský zákoník.
Publikováno: 22. 07. 2021
Kategorie: Bydlení