Pozitiva, ale i negativa kojení + tip, jak se zbavit bolesti bradavek

Obsah článku:
  1. Pozitiva
  2. Negativa
Kojení je součástí života téměř každé ženy. Proto bychom vám na toto téma rádi shrnuli výhody a nevýhody. Ať víte, na co se připravit a jak vyřešit případné problémy s bolestí bradavek.

Pozitiva

Mezi největší pozitiva rozhodně patří citové pouto mezi matkou a kojencem, které dodává miminku potřebný pocit bezpečí a lásky. Na rozdíl od náhražek mateřského mléka, tedy kojenecké výživy, má mateřské mléko vždy správnou teplotu - není moc teplé, ale zase ani studené, takže nemusíte ztrácet čas ohříváním. Mateřské mléko navíc obsahuje všechny důležité látky, aby kojence ochránilo před nemocemi a posílilo jeho přirozenou imunitu. I proto jsou kojené děti mnohem odolnější proti průjmům či různým zánětům. V případě náhražek kojeneckého mléka je pro dítě náročnější mléko strávit. Navíc mohou obsahovat látky, na které může být dítě alergické. U mateřského mléka je alergická reakce vyloučena. A ještě něco. Jestliže máte v plánu vycestovat, je kojení mnohem pohodlnější než příprava umělého mléka. Kromě toho, že kojení velmi prospívá imunitnímu systému dítěte, přináší pozitiva i kojící matce - napomáhá k rychlejšímu spalování po těhotenství a přispívá k úbytku váhy. Nutno podotknout, že kojením značně snížíte riziko rakoviny prsou.

Negativa

Není žádným tajemstvím, že kojení s sebou nepřináší jen pozitiva. Jeho nedílnou součástí jsou také stinné stránky. První dny po porodu je kojení velmi časově náročné a mnohdy je potřeba mléko odstříkávat, aby žena předešla zánětu prsu. Kojení můžou doprovázet bolesti bradavek. Při kojení žena ztrácí potřebnou energii, což vede k zvýšené potřebě spánku, který bohužel není možný z důvodu takřka nepřetržité péče o dítě. V prvních týdnech by matka měla mít dostatečný přísun Vitamínu K, kojení je pro organismus vyčerpávající. Navzdory všem negativům jsou výhody kojení natolik významné, že není prostor pro debatu. Ale jak se vypořádat s bolestivými bradavkami? Pokud zažíváte bolest bradavek při kojení, zvažte pořízení bio-aktivních nelepivých náplastí značky Multi Mam Compresses. Zajistí vám potřebnou regenerační péči o bradavky, protože disponují utišujícím účinkem. Jinými slovy, rychle a účinně uleví od bolesti. V případě, že dítě pozře části gelu, se nic neděje. Dalším benefitem je zmírnění otoků a snížení rizika infekcí. Mimo to jsou náplasti užitečné pro pokožku a urychlují přirozenou regeneraci.  

Publikováno: 05. 08. 2021

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková