Ztráta nebo krádež mobilního telefonu

Jak rychle a efektivně jednat?

Ztráta nebo krádež mobilního telefonu je pro každého velmi nepříjemnou záležitostí. V dnešní době, kdy používáme mobilní telefony nejen k volání, ale například i k přístupu do mobilního bankovnictví, se nejedná jen o ztrátu zařízení, ale i o možnou ztrátu financí z bankovního účtu či až odcizení identity. Přečtěte si rady od advokáta z AK Olomouc, jak postupovat, pokud o mobilní telefon přijdete.

Vyzkoušejte služby typu Find My Device

Nemůžete telefon najít? Vyzkoušejte ho vystopovat z jiného zařízení. Poslouží vám k tomu aplikace či webové stránky jako Find My Device nebo Finder.

Okamžitě nahlaste odcizení

Byl vám mobilní telefon odcizen? Pak co nejdříve kontaktujte místní ohlašovnu Policie ČR. Pokud se prokážete dokladem totožnosti a záručním listem od mobilního telefonu obsahujícím speciální výrobní číslo (IMEI) či dokladem o zakoupení a krabičkou od telefonu s IMEI, sepíše s vámi policista oznámení a zahájí policejní šetření.

Policie mobilní telefon na základě předložených informací zablokuje. Zablokování a evidenci mobilního telefonu v seznamu odcizených si můžete následně ověřit dle IMEI na webu Ministerstva vnitra. Pokud si chcete nechat zablokovat i SIM kartu, budete muset kontaktovat svého mobilního operátora.

V případě, že se dostanete ke svému zablokovanému telefonu sami, obraťte se znovu na místní ohlašovnu Policie ČR. Ti vám telefon odblokují. Jestliže telefon naleznou policisté, budou vás informovat.

Krádež mobilního telefonu je podle trestního práva trestným činem, za který hrozí pachateli trest odnětí svobody až na dva roky.

Změňte hesla a informujte banku

Změňte si přihlašovací hesla k účtům, ke kterým jste v mobilním telefonu přihlášen. Tím minimalizujete ztrátu osobních údajů.

Vyhněte se odcizení peněz z bankovního účtu. Informujte banku o ztrátě mobilního telefonu, ve kterém máte nahranou platební kartu nebo přístupné mobilní bankovnictví. Banka vám zablokuje karty a dočasně pozastaví přístup do mobilního bankovnictví.

Publikováno: 04. 04. 2024

Kategorie: Lifestyle

Autor: Adéla Voborníková