Finance & práce

Snížení výživného v důsledku pandemie koronaviru

Pan Josef má po rozvodu soudem stanovenou vyživovací povinnost ke třem nezletilým dětem ve věku pět, sedm a čtrnáct let. „Až do dubna jsem pracoval jako vedoucí týmu v marketingové společnosti a díky bonusům jsem měl příjem, který na platby výživného v klidu stačil.“ V dubnu pan Josef ale o práci přišel v důsledku omezení provozu firmy. „Od té doby výživné na děti platím s obtížemi z dávek podpory v nezaměstnanosti a přispívají dokonce i moji rodiče a známí.“ Jak může pan Josef postupovat?

Občanský zákoník jako základní vodítko pro určení výše výživného stanovuje životní úroveň povinného rodiče a odůvodněné potřeby dětí. V případě pana Josefa se ztrátou zaměstnání jeho majetkové poměry zásadním způsobem změnily a on může soudu podat návrh na snížení vyživovací povinnosti k dětem. Platí však, že by pan Josef měl nadále platit výživné ve výši stanovené původním rozsudkem až do vydání nového rozhodnutí. S podáním návrhu na snížení výživného soudu tak není důvod otálet. Soudy jsou sice v opatrovnických věcech povinny rozhodovat v zákonné lhůtě šesti měsíců, avšak vzhledem k jejich vytíženosti může řízení o návrhu pana Josefa trvat i déle. Ideálním řešením je tedy v každém případě (pokud jsou mezi sebou rodiče schopni komunikovat) sepis dohody o snížení výživného. V ní si mohou rodiče sjednat snížení výživného na dobu neurčitou i na časově ohraničené období.

V návrhu na snížení výživného je potřeba doložit změnu poměrů v mezidobí od vydání původního rozsudku, v případě pana Josefa tedy potvrzení o ztrátě dobře odměňovaného pracovního místa a jeho současné finanční poměry. Soud bude v řízení také zkoumat potencialitu jeho příjmů – tedy jestli se pan Josef v období nezaměstnanosti účelově nevyhýbá nalezení obdobně placené pozice či rekvalifikaci na pozici, ve které by dosahoval takových příjmů, které by na platby výživného v původní výši dostačovaly. Snížení životní úrovně povinného rodiče také nesmí být dočasné (např. ztráta typicky sezónního zaměstnání nebo v důsledku přechodného onemocnění). Návrh na snížení výživného je osvobozen od soudního poplatku a zpravidla platí, že ani matka ani otec nejsou vůči druhé straně povinni k náhradě nákladů řízení.

Reklama

Chcete se uvolnit po náročném dnu? Domácí vířivky Aquavia Spa budou i pro vás oázou klidu a odpočinku.

Chceš lehký tablet s atraktivním designem? Pořiď si skvělý iPad Air od Applu!

Tradiční finská sauna je ideálním místem pro relaxaci. Na míru vašeho domova vám ji vyrobí česká firma SaunaSystem.

Atraktivní závěsy za akční ceny pořídíte v e-shopu Interie.cz.

Kde to žije

Prodej bytu Praha 6

Makléřky ze Šestky, tým zkušených realitních profesionálek na Praze 6

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.