Proč bydlet ve vlastním a kde se poohlédnout po levné nemovitosti?

Postupem času tato otázka potká téměř každého. Někdo zvolí cestu pronájmu, někdo zase investuje peníze do vlastního bydlení. V případě, že si nevíte rady, porovnejte obě možnosti. Sepsali jsme pro vás největší výhody i negativa pro obě varianty.

Pronájem

Pronájem s sebou nenese vysoké pořizovací náklady, jako vlastní byt či dům. Ovšem z dlouhodobého hlediska většinou vůbec nevyplatí. Pronájem si můžete představit v podobě obecních bytů – shání se těžko, ale nájemné je o poznání nižší oproti komerčně pronajímaným nemovitostem. Veškeré peníze, které za nájem zaplatíte, jdou do kapsy  jejich majiteli a vy nebudujete žádnou hodnotu. Platíte tedy za pronájem něčeho, co není a nikdy nebude vaše. V případě, že chcete pronajatý byt zrekonstruovat, navíc potřebujete povolení od vlastníka bytu.

Vlastní bydlení

Pokud se vydáte cestou pořízení vlastní nemovitosti, z dlouhodobého hlediska ušetříte, protože nebudete muset platit nájemné. Navíc s bytem či domem můžete nakládat dle svého uvážení (samozřejmě v mezích zákona). Možná právě proto je tento typ bydlení vyhledávanější než pronájem. Nevýhodou vlastního bydlení jsou již zmínění vstupní náklady. Tržní ceny nemovitostí raketově rostou i v lokalitách, které ještě nedávno platily za ty levnější.

Vlastní bydlení seženete nejlevněji v odlehlejších regionech

Nejdražší byty a domy najdete v metropoli a ve velkých městech. Pokud si nemůžete pořízení nemovitosti v Praze, Brně či v jiném větším městě dovolit, poohlédněte se po levnější alternativě v oblasti, ve které ceny nevystřelily tak vysoko. Jako příklad lze uvést byty na prodej v Karviné. Pokud je vám sympatická právě Karviná - statutární město v Moravskoslezském kraji, na území historického Těšínského Slezska, ležící jen 18 km východně od Ostravy, kontaktujte REMAX ELITE REALITY 2. Realitní kancelář Havířov pro vás najde vhodnou nemovitost a postará se o veškeré administrativní záležitosti.

Publikováno: 20. 12. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Ema Nováková