Aportování pro psa znamená hru

Máte doma psa? A chcete, aby si s vámi užíval každou minutu? Pak si ji užívejte i vy a snažte se ho zabavit. Pes miluje aportování, a proto byste se ho měli naučit i vy. Není to jen o tom, že mu hodíte klacek a řeknete „aport“. Ve většině případů váš pes bude jen sedět a nechápavě na vás koukat.

Aportovat je potřeba

Kynologové doporučují se psem pracovat a aportování ho naučit. Není to jednoduché a problémy se přitom nevyhýbají lidem, kteří mají s aportováním zkušenosti, ani začátečníkům. Aportování má svoje pravidla a ta je potřeba dodržovat. Jak naučit psa aport?

Pravidla aportování

Předmět byste psovi měli hodit do vzdálenosti přibližně osmi kroků a při odhodu by pes měl být v základní pozici. Povel k aportu nikdy nedávejte v době, kdy je předmět ještě v pohybu. Zvukový povel k přinesení aportu se dává až v momentě, kdy předmět leží na zemi. Pes by při jeho zadávání měl ležet klidně na zemi vedle svého pána. Po zadání povelu musí k předmětu rychle běžet, uchopit jej a přinést jej přímým směrem k páníčkovi. Přitom by si měl sednout vedle něho s aportovaným předmětem v tlamě a počkat, až ho jeho pán vyzve povelem „pusť“ k uvolnění předmětu. Zdá se to být jednoduché, ale není. Takto čistý a fungující aport je obvykle výsledkem několika měsíců tréninku.

Jak psa k aportování přivést?

Ještě předtím, než se pustíte do učení aportu, snažte se v psovi vzbudit zájem o vaši společnou činnost. Začněte už ve štěněcím věku návštěvou cvičného hřiště pro psy a nebojte se říct si o pomoc profesionála. Aby měl pes o aportování zájem, je potřeba jej již od mládí vést ke hře, která později přeroste v trénink. Součástí odpovídajícího vývoje psa je také jeho socializace. Časté procházky a kontakt s ostatními psi jsou nezbytné. Abyste se chovali ohleduplně ke svému okolí, nezapomeňte si na každou procházku sebou vzít sáčky na psí exkrementy.

Podporujte svého psa

Při jakékoliv společné činnosti svého psa podporujte. Snažte se mu být oporou a veškerou činnost mu proměnit v zábavu. Přitom budete potřebovat opravdu ohromnou dávku trpělivosti a odolnosti. Bez sáčků na psí exkrementy to také nepůjde. Naučit pejska čistotnosti je stejně důležité a obtížné jako naučit ho aportování.

Publikováno: 03. 05. 2022

Kategorie: Lifestyle

Autor: Ema Nováková