7 důvodů, proč je méně hraček lepší pro rozvoj dítěte

Mnozí odborníci tvrdí, že pokojíček přeplněný hračkami k prasknutí není příznivý na celkový vývoj dítěte. Pokud zastáváte názor, že méně hraček je ve skutečnosti více, následující důvody vás ve vašem postoji utvrdí.

1. Děti se stávají více kreativní

Příliš mnoho hraček brání dětem plně rozvíjet jejich představivost. Němečtí zdravotníci provedli experiment, ve kterém odebrali z třídy v mateřské škole hračky po dobu 3 měsíců. Přestože pozorovali nudu v počáteční fázi experimentu, děti začaly brzy využívat jejich základní prostředí na vymýšlení her a používat představivost ve své hře.

2. Děti si prodlužují soustředění

Pokud je do života dětí vkládáno hodně hraček, jejich pozornost začíná stagnovat. Dítě se zřídka učí plně ocenit hračku, která je před ním, pokud má nespočet možností na poličce za sebou. Jedna ručně vyrobená panenka je tedy mnohem lepší než 10 plastových „bárbínek“.

3. Děti získávají lepší sociální dovednosti

Děti, které mají v pokojíčku méně hraček, se učí rozvíjet své interpersonální schopnosti s ostatními dětmi a dospělými. Učí lépe konverzovat. Studie potvrdily, že dětská přátelství dávají dětem větší šanci na úspěch ve škole a později v dospělosti napomáhají uspět při sociálních kontaktech.

4. Děti se učí více starat o své věci

Pokud mají děti příliš hraček, přirozeně jim nevěnují takovou pozornost, jako když jich mají méně. Neučí se jim připisovat hodnotu, pokud se dají jednoduše nahradit. Pokud máte dítě, které pravidelně ničí své hračky, jednoduše mu tu kopu hraček celou vezměte a velmi rychle se to naučí.

5. Děti objeví větší vášeň pro čtení, psaní a umění

Méně hraček umožní dětem milovat knihy, hudbu, vybarvování či malování. A láska k umění jim pomůže ocenit krásu, emoce a komunikaci i v jiných oblastech.

6. Děti budou více vynalézavé

V rámci studia studenti nedostávají pouze odpovědi na problémy, ale dostávají nástroje na to, aby tyto odpovědi hledali sami. Při zábavě a hře platí stejné principy. Méně hraček jim umožní hledat více možností při řešení problémů jen s tím, co mají právě po ruce.

7. Děti se méně hádají

Mnoho rodičů věří, že více hraček způsobuje méně bitev, protože děti mají více možností. Častěji je to právě naopak. Sourozenci se hádají kvůli hračkám. A pokaždé přidáváme novou hračku do jejich vztahu, dáváme jim důvod, aby si ujasňovali své teritorium mezi nimi. Na druhé straně, děti s méně hračkami jsou nuceny se dělit a spolupracovat.

Publikováno: 13. 04. 2021

Kategorie: Lifestyle

Autor: Ema Nováková