Móda & krása

Průvodce společenskými šaty: Jak na to, aby vám to opravdu slušelo?

Jste pozvaná na svatbu či jinou důležitou společenskou událost. Jistě se vám bude hodit stručný průvodce světem šatů.

Kam vyrazit v koktejlových šatech

Společenské šaty lze pro přehlednost rozdělit na šaty dlouhé a krátké. Rozlišují se zpravidla podle toho, kam si můžeme podobný úbor vzít.

Krátké šaty, zvané též koktejlové, se hodí na mnoho příležitostí. Obzvláště tehdy, pokud si koktejlky pořídíte v jejich asi nejpopulárnější variantě, kterou jsou tradiční malé černé. Koktejlové šaty však seženete prakticky v každé barvě.

Etiketa je dříve považovala za oděv vhodný primárně pro události konané v pozdním odpoledni. V současnosti už ovšem pravidla tak nekompromisní nejsou. V koktejlkách můžete jít například na firemní večírek, jednoduché pouzdrové šaty jsou vhodné i na běžné nošení do práce. Vzít si je můžete i na slavnostní večeři.

Jedná-li se o běžné představení, unosíte je i do divadla. Chystáte-li se však na formální událost typu operní představení, vezměte si dlouhé společenské šaty.

Jak je to se svatbami a plesy

Na ples se krátké šaty rovněž spíše nehodí. Společenská pravidla znají jediný ústupek v etiketě: Ples maturitní, kam jsou krátké šaty přípustné. Dlouhé plesové šaty radí některá pravidla ponechat pouze maturantkám, aby více vynikl lesk „jejich“ večera.

A jak je to s onou svatbou? Záleží na jejím charakteru. Většina obřadů v dnešních době nebývá natolik formální a slavnostní, abyste si musela brát dlouhé šaty. Ty si můžete proto s klidným svědomím schovat na ples.

Jestliže se obřad koná navíc v odpoledních a dopoledních hodinách, je nošení krátkých šatů z pohledu společenských pravidel zcela v pořádku.

Ačkoli etiketa uznává na tuto denní dobu především světlé odstíny, lze říci, že ani s malými černými neuděláte chybu. Jedná se o natolik nadčasovou volbu, která sluší každé ženě, že móda v tomto směru přehlušila i zásadu, že černá je na tak veselou událost, jako je svatba, příliš smutná.

Reklama

Chceš lehký tablet s atraktivním designem? Pořiď si skvělý iPad Air od Applu!

Tradiční finská sauna je ideálním místem pro relaxaci. Na míru vašeho domova vám ji vyrobí česká firma SaunaSystem.

Chcete se uvolnit po náročném dni? Domácí vířivky budou i pro vás oázou klidu a odpočinku.

Atraktivní závěsy za akční ceny pořídíte v e-shopu Interie.cz.

Kde to žije

Prodej bytu Praha 6

Makléřky ze Šestky, tým zkušených realitních profesionálek na Praze 6

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.