Domů » Průvodce společenskými šaty: Jak na to, aby vám to opravdu slušelo?
Móda & krása

Průvodce společenskými šaty: Jak na to, aby vám to opravdu slušelo?

Jste pozvaná na svatbu či jinou důležitou společenskou událost. Jistě se vám bude hodit stručný průvodce světem šatů.

Kam vyrazit v koktejlových šatech

Společenské šaty lze pro přehlednost rozdělit na šaty dlouhé a krátké. Rozlišují se zpravidla podle toho, kam si můžeme podobný úbor vzít.

Krátké šaty, zvané též koktejlové, se hodí na mnoho příležitostí. Obzvláště tehdy, pokud si koktejlky pořídíte v jejich asi nejpopulárnější variantě, kterou jsou tradiční malé černé. Koktejlové šaty však seženete prakticky v každé barvě.

Etiketa je dříve považovala za oděv vhodný primárně pro události konané v pozdním odpoledni. V současnosti už ovšem pravidla tak nekompromisní nejsou. V koktejlkách můžete jít například na firemní večírek, jednoduché pouzdrové šaty jsou vhodné i na běžné nošení do práce. Vzít si je můžete i na slavnostní večeři.

Jedná-li se o běžné představení, unosíte je i do divadla. Chystáte-li se však na formální událost typu operní představení, vezměte si dlouhé společenské šaty.

Jak je to se svatbami a plesy

Na ples se krátké šaty rovněž spíše nehodí. Společenská pravidla znají jediný ústupek v etiketě: Ples maturitní, kam jsou krátké šaty přípustné. Dlouhé plesové šaty radí některá pravidla ponechat pouze maturantkám, aby více vynikl lesk „jejich“ večera.

A jak je to s onou svatbou? Záleží na jejím charakteru. Většina obřadů v dnešních době nebývá natolik formální a slavnostní, abyste si musela brát dlouhé šaty. Ty si můžete proto s klidným svědomím schovat na ples.

Jestliže se obřad koná navíc v odpoledních a dopoledních hodinách, je nošení krátkých šatů z pohledu společenských pravidel zcela v pořádku.

Ačkoli etiketa uznává na tuto denní dobu především světlé odstíny, lze říci, že ani s malými černými neuděláte chybu. Jedná se o natolik nadčasovou volbu, která sluší každé ženě, že móda v tomto směru přehlušila i zásadu, že černá je na tak veselou událost, jako je svatba, příliš smutná.

Kde to žije

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.