Bydlení

Rodinný dům, nebo byt? Těžké to rozhodnutí…

Rozhodli jste se, že vyměníte pronájem za vlastní bydlení, ale nemůžete se rozhodnout mezi bytem a rodinným domem? Podobný problém řeší spousta lidí a jen málokdo se k některé z variant dokáže dokáže přiklonit zcela jednostranně.

Podle makléřů je jedním ze současných trendů prodej rodinných domů na okraji města a v přilehlé aglomeraci větších měst. Tento typ bydlení však preferují především rodiny s dětmi. Mladší bezdětné páry, singles a lidé s rozjetou kariérou preferují novostavby Praha, a to bez ohledu na vyšší pořizovací cenu.

Další skupinou jsou lidé, které bydlení na vesnici či v okrajové části města omrzelo a naopak se jim zalíbily nové developerské projekty Praha s lepší dopravní dostupností do centra a velmi slušnou občanskou vybaveností.

Co byste si měli vybrat vy?

Odpovědět na otázku, zde je lepší byt, nebo dům, není snadné. Vždy záleží na osobních preferencích a vlastnostech konkrétní lokality. Obecně však upadá popularita kdysi oblíbených satelitních městeček, a to především proto, že jsou vzdálené od městské infrastruktury a obyvatelé jsou odkázání na automobily.

Vyberete-li si za své nové bydliště byt v centru města, budete se moct radovat ze snadné dopravní dostupnosti, dobré občanské vybavenosti, ale také snadné údržby bytové jednotky. Za zmínku stojí také větší anonymita – s většinou sousedů se pravděpodobně nebudete znát.

K nevýhodám bytů patří vyšší pořizovací cena, horší životní prostředí (méně zeleně, větší hluk…), omezený prostor.

Výše uvedené nevýhody jsou v případě nových developerských projektů do značné míry eliminovány pečlivým výběrem lokality.

K výhodám bydlení v domě na okraji města patří poměrně dostupná cena, větší klid a subjektivně lepší pocit pro ty, kteří si na vlastnictví nemovitosti zakládají. Za nevýhody lze považovat horší dopravní dostupnost (někdy zcela chybí MHD), absence některých služeb a náročnější údržba. Také v případě nových rodinných domů samozřejmě záleží na specifiku dané lokality.

Resumé? Určete si své priority a rezervujte si prohlídku několika bytů i domů. Přímo na místě se vám bude rozhodovat mnohem lépe.

Reklama

Chceš lehký tablet s atraktivním designem? Pořiď si skvělý iPad Air od Applu!

Tradiční finská sauna je ideálním místem pro relaxaci. Na míru vašeho domova vám ji vyrobí česká firma SaunaSystem.

Chcete se uvolnit po náročném dni? Domácí vířivky budou i pro vás oázou klidu a odpočinku.

Atraktivní závěsy za akční ceny pořídíte v e-shopu Interie.cz.

Kde to žije

Prodej bytu Praha 6

Makléřky ze Šestky, tým zkušených realitních profesionálek na Praze 6

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.