Domů » Rodinný dům, nebo byt? Těžké to rozhodnutí…
Bydlení

Rodinný dům, nebo byt? Těžké to rozhodnutí…

Rozhodli jste se, že vyměníte pronájem za vlastní bydlení, ale nemůžete se rozhodnout mezi bytem a rodinným domem? Podobný problém řeší spousta lidí a jen málokdo se k některé z variant dokáže dokáže přiklonit zcela jednostranně.

Podle makléřů je jedním ze současných trendů prodej rodinných domů na okraji města a v přilehlé aglomeraci větších měst. Tento typ bydlení však preferují především rodiny s dětmi. Mladší bezdětné páry, singles a lidé s rozjetou kariérou preferují novostavby Praha, a to bez ohledu na vyšší pořizovací cenu.

Další skupinou jsou lidé, které bydlení na vesnici či v okrajové části města omrzelo a naopak se jim zalíbily nové developerské projekty Praha s lepší dopravní dostupností do centra a velmi slušnou občanskou vybaveností.

Co byste si měli vybrat vy?

Odpovědět na otázku, zde je lepší byt, nebo dům, není snadné. Vždy záleží na osobních preferencích a vlastnostech konkrétní lokality. Obecně však upadá popularita kdysi oblíbených satelitních městeček, a to především proto, že jsou vzdálené od městské infrastruktury a obyvatelé jsou odkázání na automobily.

Vyberete-li si za své nové bydliště byt v centru města, budete se moct radovat ze snadné dopravní dostupnosti, dobré občanské vybavenosti, ale také snadné údržby bytové jednotky. Za zmínku stojí také větší anonymita – s většinou sousedů se pravděpodobně nebudete znát.

K nevýhodám bytů patří vyšší pořizovací cena, horší životní prostředí (méně zeleně, větší hluk…), omezený prostor.

Výše uvedené nevýhody jsou v případě nových developerských projektů do značné míry eliminovány pečlivým výběrem lokality.

K výhodám bydlení v domě na okraji města patří poměrně dostupná cena, větší klid a subjektivně lepší pocit pro ty, kteří si na vlastnictví nemovitosti zakládají. Za nevýhody lze považovat horší dopravní dostupnost (někdy zcela chybí MHD), absence některých služeb a náročnější údržba. Také v případě nových rodinných domů samozřejmě záleží na specifiku dané lokality.

Resumé? Určete si své priority a rezervujte si prohlídku několika bytů i domů. Přímo na místě se vám bude rozhodovat mnohem lépe.

Kde to žije

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.