Střešní okno bydlení prosvětlí a dodá mu na estetice

Střešní okno je moderní architektonický prvek, díky kterému interiér získává nevšední vzhled. Jeho přítomnost propůjčuje bydlení nezaměnitelnou atmosféru a kromě estetické funkce se k němu pojí i energetické a ekonomické parametry. V obytném podkroví zajišťuje dobrou ventilaci a přivádí do něj dostatek přirozeného denního světla. Vzhledem k tomu, že popularita střešních oken rok od roku roste a stávají se tak neodmyslitelnou součástí rodinných domů a podkrovních bytů, jsme jsme pro vás sepsali několik tipů, jež vám pomohou při výběru i údržbě.

Střešní okna a údržba

Údržba střešních oken se neliší od péče o okna klasická. Zatímco plastová stačí čas od času obetřít hadříkem, u eurooken je údržba o něco náročnější. Navzdory možnostem moderních povrchových úprav jde stále o dřevo, a proto je ho třeba čas od času ošetřit speciálními přípravky. Ty rám ochrání před nepřízní počasí a UV zářením, které může povrch rozrušit.

Co se týče zastínění, dobrou volbou jsou například tyto perfektní záclony na střešní okna. K mání jsou samozřejmě i žaluzie a rolety.

Neméně důležité je i správné odvětrávání vlhkosti. V opačném případě (zejména v zimním období) by se mohla dostat do dřeva a po vyschnutí způsobit malé puchýřky v lazuře. Naopak se vyhýbejte jakémukoliv hoblování – moderní střešní eurookna jsou vybavena seřizovacími prvky, kterými lze upravit případné narušení těsnosti.

A pokud vás během letních měsíců trápí hmyz, bude se vám hodit vhodná síť do střešního okna.

Plastová nebo dřevěná. A od koho?

Oba materiály mají své výhody i nevýhody. Zatímco přírodní vzhled dřeva nenahradí ani sebelepší dekor, o plast není třeba pečovat. Na druhou stranu – právě častá péče o dřevo může zaručit až o několik desítek let vyšší životnost.

Mnohem důležitější než volba materiálu však bývá výběr samotného výrobce. Nechcete-li doplatit na úsporu v řádu několika set korun, vsaďte na prověřená střešní okna Velux či Roto. Oba výrobci patří k absolutní špičce a vy se tak nebudete muset obávat neduhů, které jsou typické pro levné napodobeniny – značné úniky tepla, zatékání a deformace.

Publikováno: 07. 02. 2023 / Aktualizováno: 18. 11. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Ema Nováková