V zajetí módy aneb historie plesových šatů

V lednu a únoru vrcholí sezóna plesů. Ať už se chystáte vyrazit na maturitní, společenský, myslivecký nebo hasičský ples, měli byste dodržet jistý dresscode. Ten se odvíjí od důležitosti, významnosti a formálnosti dané akce.

Čím okázalejší, tím lepší

Nechcete-li šlápnout vedle, pak sáhněte po dlouhých společenských šatech, které k plesům patří odnepaměti. Jejich historie sahá až do 15. století, kdy byly především doménou šlechty. Nosily je královské rodiny a aristokraté, mezi střední třídu se dostaly až v době velké francouzské revoluce. Tehdy našly krásné róby své uplatnění na formálních večeřích, večírcích, divadelních či tanečních představeních. Nutno říct, že urozené dámy na nich rozhodně nešetřily, ba naopak. Jejich prostřednictvím upozorňovaly na své vysoké společenské postavení. Plesové šaty tak byly bohatě zdobené, vyrobené z tkaného hedvábí a drahých kožešin.

Od těsných korzetů až po obří krinolíny

Móda se však neustále měnila. Zatímco v 17. století se nosily nabírané sukně a těsné korzety s hlubokými zdobenými výstřihy a plnými rukávy, o sto let později byly v kurzu menší výstřihy a krátké rukávy, okázalost a zdobnost však zůstaly. 19. století se zase vrátilo k plnějším sukním, obrovským rukávům a širokým volánům, nezbytným doplňkem se staly rukavičky. Po období obřích krinolín se přešlo k úzkým šatům s útlým pasem, které zdůrazňovaly štíhlou siluetu. Pevně obepínaly boky a nohy až ke kolenům. Hodně se zdobila zádová partie, na které nechyběly mašle, krajky, stuhy, řasení ani výstřihy.

Uvolněná etiketa

Dnes se etiketa v této oblasti hodně uvolnila. Stále však platí dvě základní pravidla, a sice dlouhé společenské šaty a zákaz bílé barvy. Krátké róby jsou totiž považovány za méně formální, a tak se hodí spíš na odpolední zahradní párty. Bílá barva je zase speciálně vyhrazena pro svatební šaty. Jinak ale dámy žádná omezení nelimitují. Vybírat tak mohou z mnoha překrásných modelů, materiálů, střihů i barev. Každá z nich tak může zazářit a stát se královnou plesu.

Publikováno: 09. 01. 2020

Kategorie: Móda & trendy

Autor: Ema Nováková