Domů » Zapomenutá patronka Čechie inspirovala sochaře i malíře
Finance & práce

Zapomenutá patronka Čechie inspirovala sochaře i malíře

Setkali jste se někdy v poslední době se jménem Čechie? Dost možná, že ne. Přitom tato legendární patronka a ochránkyně Českých zemí inspirovala hlavně v 19. a na počátku 20. století řadu umělců – sochařů, malířů nebo básníků. A možná, že některou z Čechií máte přímo před očima. Objevte s námi jejich tajemství.

Pokud někdy zavítáte do Národního divadla v Praze a budete mít to štěstí spatřit slavnou oponu, která je dílem malíře Vojtěcha Hynaise z roku 1883, alegorii Slávy Čechie na ní najdete nad všemi ostatními postavami. Hynaisovi pro ni stála modelem budoucí významná malířka Marie Valadonová, která si tehdy – ve svých šestnácti letech – vydělávala jako akrobatka. I proto ji autor umístil právě na hrazdu v horní části opony.

Čechii zobrazuje i majestátní socha uprostřed terasy pražského Národního muzea. V ruce třímá meč a na Václavské náměstí shlížela mnohem dříve, než známější Myslbekův svatý Václav.

Na první pohled se sice může zdát, že byla Čechie záležitostí výhradně pražských národních obrozenců, ale není tomu tak. Právě před vstupem do Národního muzea doplňují Čechii ještě dvě další sochy znázorňující Moravu a Slezsko, které jsou samy ovšem také Čechiemi. Přivádí nás to k dalšímu z výkladů této legendární postavy, a to k verzi, že Čechie jsou vlastně tři – česká, moravská a slezská – jako patronky každé z našich historických zemí.

Jednu z nejznámějších Čechií pak najdeme pod monumentálním zámkem v Roudnici nad Labem. Je nejspíš z roku 1906 a spolu s českým lvem stráží vjezd na tamní silniční most. Ještě o čtyřicet let dříve vyrostla socha Čechie v Děčíně a najdeme ji i v dalších českých, moravských i slezských městech. Dokonce i ve Vídni, kde truchlící Čechie zdobí hrobku císařovny Marie Terezie.

Úctu, kterou k Čechii chovali naši předci, teď oživuje limitovaná emise pamětních medailí, které jsou dostupné každé domácnosti v Česku a lze je objednat online a zdarma. Čechii doprovází na averzu medaile majestátní bílý lev, reverz pak zdobí vyobrazení českého lva spolu s moravskou a slezskou orlicí. Více můžete zjistit na telefonu 844 05 05 05, nebo na webu www.cechiezdarma.cz, kde si medaili z limitované emise můžete přímo objednat.

Reklama

Chceš chytré hodinky s atraktivním designem? Pořiď si skvělé Apple Watch 6!

Chcete si dopřát odpočinek v pohodlí venkovní sauny? Moderní sauny na míru navrhuje a vyrábí česká firma SaunaSystem.

Chcete se uvolnit po náročném dnu? Luxusní domácí wellness bude i pro vás oázou klidu a odpočinku.

Atraktivní závěsy za akční ceny pořídíte v e-shopu Interie.cz.

Kde to žije

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.