10 důvodů, proč je pro člověka příznivý pobyt v přírodě

Není to jen mýtus, pobyt venku je skutečně prospěšný. V tomto článku se dozvíte, proč je užitečné trávit co nejvíce času venku – a ideálně v přírodě.

1. Posiluje paměť

Obecně je cvičení skvělé, ale jedna studie z Michiganské univerzity ukázala, že účastníci, kteří si udělali test paměti a pak se prošli v přírodě, si vedli o 20 % lépe než ti, kteří si test udělali a pak se prošli po městě.

2. Navozuje pocit štěstí

Podle jedné finské studie pomohlo pouhých 15 minut strávených sezením v přírodě lidem cítit se psychicky odpočatě. Tyto výsledky byly ještě rychlejší, když tento čas strávili procházkou.

A kdybyste chtěli zažít něco víc než „pouhou“ procházku, vydejte se do přírody večer, vezměte si s sebou termokameru a pozorujte zvěř. Dobrou volbou jsou například špičkové termovize Hikmicro.

3. Někdy doslova léčí

Jedna studie ukazuje, že lidé vystavení většímu množství přírodního světla se rychleji uzdravili po operaci páteře a údajně měli menší bolesti než ostatní. Zdá se, že příroda jim posloužila jako přírodní lék, protože také užívali méně léků proti bolesti.

4. Zlepšuje soustředění

Odpočinek v přírodě může zlepšit vaše soustředění tím, že poskytne vašemu mozku potřebnou přestávku. Nechte telefon za zády a nechte svou mysl odpočinout si od přemíry stimulace, která je v moderním rušném životě tak běžná.

5. Podporuje hubnutí

Pobyt venku sice sám o sobě není kouzelnou pilulkou na hubnutí, ale má tendenci zpříjemnit cvičení. Navíc některé aspekty cvičení venku, jako je například pěší turistika, vám mohou pomoci zhubnout nečekaným způsobem. Pobyt ve vyšších nadmořských výškách může zrychlit váš metabolismus a snížit vaši chuť k jídlu.

6. Zlepšuje přísun vitaminu D

Pobyt na slunci pomáhá vašemu tělu vytvářet vitamin D - vitamin, který podle studií může pomáhat předcházet rakovině, osteoporóze a infarktu.

7. Eliminuje stres

Pobyt v přírodě, i kdyby to mělo být v blízkém okolí vašeho bydliště, může snížit stres v těle. Studie ukazují, že pobyt v přírodě může snížit srdeční tep - příznak stresu. Připomínáme, že v lesích žije spousta úžasných živočichů, které lze pozorovat i v noci. Například prostřednictvím této termovize Pard.

8. Redukuje bolest spojenou se stárnutím

Chcete stárnout s grácií? Klíčem k tomu může být každodenní chození ven. Jedna studie ukázala, že 70letí účastníci, kteří trávili čas venku každý den, si v 77 letech méně stěžovali na běžné bolesti spojené se stárnutím (např. bolesti kostí, nevyspání) než ti, kteří venku nebyli.

9. Pomáhá s budováním imunity

Japonská studie ukázala, že u žen, které strávily šest hodin v lese během dvou dnů, se zvýšil počet bílých krvinek, které bojují proti virům, a toto posílení vydrželo asi týden po experimentu.

10. Zmírňuje pocity deprese

Jak bylo ukázáno výše, pobyt v matce přírodě vás léčí v mnoha ohledech - včetně vašeho duševního zdraví. Řada studií spojuje procházky v přírodě se zlepšením duševního zdraví.

Publikováno: 26. 02. 2023 / Aktualizováno: 25. 06. 2022

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková