5 pádných důvodů, proč pít přiměřené množství kávy

Káva je nápoj opředený mnoha mýty. Na jedné straně stojí její milovníci, kteří na svůj mok nedají dopustit a považují ho za božskou manu. Na straně druhé pak odpůrci kofeinu – drogy v kávě obsažené. Tak či tak zvládne lidská společnost každým dnem vypít kolem dvou miliard šálků, což z kávy dělá jednu z nejprodávanějších komodit. V tomto článku jsme se zaměřili a její zdravotní benefity, ovšem pamatujte, že všeho moc škodí, a v případě kávy to platí zrovna tak.

1. Káva může prodloužit život

Poslední studie z celého světa zjistily, že je pravděpodobné, že konzumenti kávy mají menší riziko úmrtí na choroby srdeční, mrtvici, cukrovku, případně na problémy s ledvinami. Nevěříte? Najděte si je na stránkách Annals of Internal Medicine.

2. Lidské tělo díky kávě dokáže lépe zpracovat cukr

Tento názor sice není vědecky potvrzen, ale řada odborníků si myslí, že výběrová káva dokáže pomoci organismu lépe zpracovat cukry v těle a tím i zabránit vzniku cukrovky. Za pokus to stojí, nebo ne?

3. Káva chrání játra

Zdá se, že běžná i bezkofeinová káva mají ochranný efekt pro játra. Několik výzkumů ukazuje, že konzumenti kávy mají vyšší hladinu jaterních enzymů ve zdravém rozmezí než lidé, kteří kávu nepijí. Proto kávičkáři, na rozdíl od vinařů či pivařů, mají díky kávě lepší ochranu proti cirhóze a dalším onemocněním jater. Vědecké studie říkají, že dva šálky kávy denně mohou snížit pravděpodobnost výskytu rakoviny jater o 43 %.

4. Káva snižuje riziko infarktu

Káva chrání srdce před infarktem díky antioxidantům, které mohou snížit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

5. Káva zvyšuje výkon mozku

Pití kávy dokáže krátkodobě zlepšit také výkonnost mozku. Z dlouhodobého hlediska zabraňuje předčasné demenci, Alzheimerově chorobě či Parkinsonově chorobě. A to není zdaleka vše - kromě spousty výhod pro vaše zdraví je dobře připravená káva chutná, voňavá a dokáže vykouzlit úsměv na tváři do celého dne! Dostali jste chuť? Tak si dopřejte třeba jedno z nejlepších espress v Evropě. Prodej EBENICA kávy nenechá chladným žádného kávomila.

Publikováno: 12. 03. 2022

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková