Co je to ketodieta a proč ji vyzkoušet?

V posledních letech si ketodieta získala spoustu zájemců. Dokonce mnohem více než ostatní způsoby redukce hmotnosti. Tento způsob diety se dostává do popředí, zatímco zájem o jiné diety upadá. Proč je právě ketodieta tak oblíbená? Možná právě proto, že jako jedna z mála nevyžaduje cvičení, funguje naprosto efektivně a populární je především mezi celebritami a sportovci, kteří tento způsob nadšeně vychvalují. Pojďme se tedy podívat, co to ketodieta je, a v čem spočívá její "kouzlo".

Šetrný způsob shazování hmotnosti – ketodieta

Ketodieta z největší části zahrnuje především převahu bílkovin nad tuky. Stravu mnoha osob totiž tvoří převážně sacharidy, zatímco ketodieta vyzdvihuje hlavně bílkoviny. Výhodu této diety je, že nehroz pocit hladu, jako je tomu u jiných druhů diet, kdy se mnohdy drží určitá forma „hladovky“, respektive je jídelníček značně omezený. V případě ketodiety jíte pravidelně 5× denně. Stravování zahrnuje kombinaci "speciálních" produktů s vysokým obsahem bílkovin s běžnými potravinami, které jsou také bohaté na bílkoviny, nebo také se zeleninou či ovocem a dalšími vhodnými potravinami včetně zdravých tuků. V podstatě lze říct, že tělo dostává veškeré potřebné živiny, a to všechno bez hladovění. V praxi samozřejmě záleží na kvalitě vybraného programu. Na to, jaká je ta nejlepší keto dieta, si posvítil Radek z Ecoblogu.

Proč vyzkoušet právě ketodietu?

Hlavní a nespornou výhodou, kterou nabízí ketodieta je především poměrně rychlý úbytek hmotnosti bez zbytečného hladovění. Bílkoviny člověka zasytí dostatečně, aby neměl chuť na jiné cukrovinky a neměl pocit hladu.

Jo-jo efekt? Nejspíše nehrozí

Tzv. jo-jo efekt způsobuje rychlý nárůst váhy. Jakmile přestanete držet dietu a pustíte se do všech jídel, které bezmezně milujete. Znamená to, že poté, co svou hmotnost přestanete redukovat, tak zpravidla dojde k jejímu zvýšení a mnohdy je váha ještě vyšší než tomu bylo původně. Respektive - když se vrátíte zpátky k nezdravému jídlu, původní váha vás zase brzy navštíví. Ovšem v případě ketodiety je tento jo-jo efekt minimální nebo žádný. V praxi samozřejmě záleží na tom, jakým způsobem se po ukončení dietního programu začnete stravovat.

Publikováno: 17. 11. 2021

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková