Koupi nemovitosti před státem neutajíte

Kupujete nemovitost a spadl vám kámen ze srdce, že už je konec se všemi peripetiemi a můžete se konečně nastěhovat? Konec dobrý, všechno dobré. Nelze, než závidět a přát, abyste si svůj nový domov užili ve zdraví a v pohodě. Málokdo si v okamžiku úlevy uvědomí, že tím, že se podařilo vhodnou nemovitost najít, zarezervovat a koupit, ještě povinnosti nekončí. Po vyřízení soukromých transakcí je třeba zaměřit se na byrokracii vůči státu. Finanční správa vás má v merku v každé době a daňové povinnosti se vám ani v této době nevyhýbají.

Co je třeba zaplatit?

Nový vlastník musí chtě-nechtě přiznat a uhradit daň z nabytí nemovitosti, dříve zvanou daň z převodu nemovitosti. Již z názvu samotného je zřejmé, že daňovou povinnost vůči státu má ten, kdo nemovitost nabyl, tedy koupil. Tato povinnost platí od roku 2016, neboť do té doby byla daňová povinnost na prodávajícím. Ani tehdy ale nebyl kupující z obliga, neboť kupující byl v roli ručitele úhrady a pokud prodávající daň neuhradil, byla vymáhána právě po něm. Výše této daně činí 4 % z tržní nebo odhadní ceny. Vždy záleží na tom, která cena je vyšší. Abyste dostáli formalitám a neošidili se, výpočet je prováděn z ceny bez DPH, tudíž je nutné tato částku ve smlouvě výslovně uvést.

Kdo platit nemusí?

Od daně jsou osvobozeni ti, kteří koupili novostavbu, nástavbu nebo přístavbu. Dle oficiálních propozic musí jít o první úplatné nabytí vlastnického práva k nemovitosti. Podmínkou je, aby jednotka nezahrnovala jiný nebytový prostor než garáž, sklep nebo komoru užívanou společně s bytem. Povinnost podat daňové přiznání se vztahuje i na ty, kdo jsou od platby daně osvobození, jen na speciální formulář vyčíslí a zdůvodní nulovou hodnotu. Termín pro podání je do tří měsíců od nabytí nemovitosti, respektive od termínu, kdy byla nemovitost zapsána do katastru. O pomoc s celou transakcí můžete požádat realitní kancelář. Vyškolení makléři dokáží nejen zajistit veškerý servis, ale zároveň i poradit. K dispozici mají zázemí celého chodu kanceláře, letitou praxi, ale i okamžitý právní servis. Unicareal s.r.o. Roubalova 455/4 Brno-střed-Stránice 602 00 Tel: 541 211 876 Email: info@unicareal.cz https://www.unicareal.cz/

Publikováno: 20. 03. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Ema Nováková