Bydlení

Koupi nemovitosti před státem neutajíte

Kupujete nemovitost a spadl vám kámen ze srdce, že už je konec se všemi peripetiemi a můžete se konečně nastěhovat? Konec dobrý, všechno dobré. Nelze, než závidět a přát, abyste si svůj nový domov užili ve zdraví a v pohodě.

Málokdo si v okamžiku úlevy uvědomí, že tím, že se podařilo vhodnou nemovitost najít, zarezervovat a koupit, ještě povinnosti nekončí. Po vyřízení soukromých transakcí je třeba zaměřit se na byrokracii vůči státu. Finanční správa vás má v merku v každé době a daňové povinnosti se vám ani v této době nevyhýbají.

Co je třeba zaplatit?

Nový vlastník musí chtě-nechtě přiznat a uhradit daň z nabytí nemovitosti, dříve zvanou daň z převodu nemovitosti. Již z názvu samotného je zřejmé, že daňovou povinnost vůči státu má ten, kdo nemovitost nabyl, tedy koupil. Tato povinnost platí od roku 2016, neboť do té doby byla daňová povinnost na prodávajícím. Ani tehdy ale nebyl kupující z obliga, neboť kupující byl v roli ručitele úhrady a pokud prodávající daň neuhradil, byla vymáhána právě po něm.

Výše této daně činí 4 % z tržní nebo odhadní ceny. Vždy záleží na tom, která cena je vyšší. Abyste dostáli formalitám a neošidili se, výpočet je prováděn z ceny bez DPH, tudíž je nutné tato částku ve smlouvě výslovně uvést.

Kdo platit nemusí?

Od daně jsou osvobozeni ti, kteří koupili novostavbu, nástavbu nebo přístavbu. Dle oficiálních propozic musí jít o první úplatné nabytí vlastnického práva k nemovitosti. Podmínkou je, aby jednotka nezahrnovala jiný nebytový prostor než garáž, sklep nebo komoru užívanou společně s bytem.

Povinnost podat daňové přiznání se vztahuje i na ty, kdo jsou od platby daně osvobození, jen na speciální formulář vyčíslí a zdůvodní nulovou hodnotu. Termín pro podání je do tří měsíců od nabytí nemovitosti, respektive od termínu, kdy byla nemovitost zapsána do katastru.

O pomoc s celou transakcí můžete požádat realitní kancelář. Vyškolení makléři dokáží nejen zajistit veškerý servis, ale zároveň i poradit. K dispozici mají zázemí celého chodu kanceláře, letitou praxi, ale i okamžitý právní servis.

Unicareal s.r.o.

Roubalova 455/4

Brno-střed-Stránice

602 00

Tel: 541 211 876

Email: info@unicareal.cz

https://www.unicareal.cz/

Reklama

Chceš chytré hodinky s atraktivním designem? Pořiď si skvělé Apple Watch 6!

Chcete si dopřát odpočinek v pohodlí venkovní sauny? Moderní sauny na míru navrhuje a vyrábí česká firma SaunaSystem.

Chcete se uvolnit po náročném dnu? Luxusní domácí wellness bude i pro vás oázou klidu a odpočinku.

Atraktivní závěsy za akční ceny pořídíte v e-shopu Interie.cz.

Kde to žije

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.