Metody asistované reprodukce aneb Jak otěhotnět, když to nejde přirozeně

Asistovaná reprodukce, někdy též umělé oplodnění, pomáhá každému páru, který touží po dítěti, ale nemůže mít své vlastní. Pojem asistovaná reprodukce zahrnuje různé medicínské zásahy, manipulaci s embryi či zárodečnými buňkami. Umělé oplodnění je za určitých podmínek hrazeno ze zdravotního pojištění.

Jak dlouho se snažit o dítě a kdy jít na vyšetření?

Stejně jako potrat je i asistovaná reprodukce předmětem mnoha etických sporů. Katolická církev má na problematiku dvojí pohled: Pokud jde pouze o metody, které léčí neplodnost, nestaví se do opozice, vyhrazuje se však proti umělému oplodnění, které je prý nedůstojné. Obrázek si každý udělá svůj. Páry, ve kterých je jeden nebo druhý neplodný, jsou vděčny za každou pomoc, která jim umožní mít dítě. Když se pár rozhodne mít dítě, obvykle se nepodaří počít na první pokus. O dlouhou dobu jde obzvlášť tehdy, když předtím žena brala hormonální antikoncepci. Budoucí rodiče mohou vyzkoušet různé všeobecně známé metody, které otěhotnění podporují. Tou nejdůležitější je výpočet ovulace a plodných dní. Vhodné je, když se oba partneři snaží o vyvážený jídelníček a jedí hodně ovoce a zeleniny. Ženy by měly navíc užívat doplňky stravy s B komplexem a kyselinou listovou. Zlepší se tak prostředí pro vývoj zárodku a rovněž se zamezí vývojovým vadám. Dále je pro ženy vhodné vyhýbat se stresovým situacím, odpočívat. Muži by měli v lékárně sáhnout po doplňcích se selenem a zinkem, podpoří si tím tvorbu spermií. Partneři by se měli vyhnout kouření, které pravděpodobnost otěhotnění značně snižuje. Pokud se početí během jednoho roku nepodaří, je vhodné uvažovat o návštěvě lékaře a případné léčbě neplodnosti.

Jak probíhá vyšetření plodnosti

Vyšetření plodnosti zahrnuje gynekologickou prohlídku u ženy a zkoumání spermií u muže. Ženám se zkoumá hormonální profil, průchodnost vejcovodů, apod.. U spermií se zjišťuje tvar, množství, barva, mobilita. U ženy i muže hraje roli také celková anamnéza, výsledky předchozích vyšetření apod. Na základě zjištěných informací lékaři určí, proč se páru nedaří s početím. Na řadu přichází léčba neplodnosti nebo umělé oplodnění.

Metody umělého oplodnění

Existuje několik metod umělého oplodnění. Nejméně invazivní metodou je intrauterinní inseminace. Během ní jsou spermie uměle přeneseny dělohy, kde poté proběhne oplodnění. Spermie mohou být partnerovy i dárcovy. Další často používanou metodou je in vitro fertilizace. Během dní dochází k oplodnění mimo tělo dělohu. Jde o tzv. „děti ze zkumavky“. Vajíčka se odebírají během folikulární punkce, poté se uměle oplodní ve zkumavce. V laboratoři se pak oplodněná vajíčka kultivují a vybírají se z nich ta nejlepší. Nejkvalitnější embryo je katetrem zavedeno do dělohy, kde se dále vyvíjí jako při přirozeném početí. Více informací o umělém oplodnění se dozvíte zde.

Dárcovství

Umělé oplodnění často vyžaduje spermie či vajíčka od dárce. Vajíčka mohou darovat ženy ve věku 18-32 let. Před samotným darováním musí podstoupit řadu vyšetření, např. na gynekologii nebo psychologii. Vyloučit se musí jakákoliv onemocnění, především pohlavně přenosná. Aby mohla být vajíčka odebrána, musí se před zákrokem stimulovat vaječníky. K tomu jsou určeny hormonální léky, které se začínají brát 2. den menstruace. Léky se aplikují bezbolestnou injekcí do břicha. Dárkyně ji po zaškolení zvládají bez problému samy. Šest až osm dní po zahájení stimulace se pomocí ultrazvuku určí den zákroku. Odběr vajíček probíhá v celkové anestezii. Lékař je během dvaceti minut odebere punkční jehlou. Po zákroku dárkyně odpočívají na pokoji, zhruba po dvou hodinách mohou v doprovodu odejít domů. Úplná rekonvalescence trvá den nebo dva. Na závěr probíhá lékařská prohlídka. Darování vajíček je anonymní. Dárkyně mají nárok na finanční kompenzaci ve výši 28 000 Kč. Informace jsme čerpali ze stránek kliniky Ferticare Prague.

Publikováno: 13. 12. 2019

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková