Nástup podzimu? Nejvyšší čas na posilování imunitního systému!

Přišel podzim a s ním i období viróz. Pokud si chceme následující týdny užívat v poklidu a namísto v posteli je trávit procházkami v přírodě, která hýří všemi barvami a pozvolna se ukládá k zimnímu spánku, měli bychom průběžně pracovat na posilování imunity. V době, kdy navíc řádí koronavirus, mají následující doporučení ještě větší význam než kdy jindy. Posilování imunity není nijak složité – a překvapivě vás bude stát spíše čas než peníze. Samozřejmě není od věci sáhnout po kvalitních doplňcích stravy. Například po vitamínu D, kterým lze suplementovat deficit slunečních paprsků. Stejně jako jiné vitamíny od českého výrobce Naturvita ho seženete v Gigalékárně.

Dostatek spánku a zdravá strava

Příliš toho nenaspíte? Děláte velkou chybu. Během spánku se tělo regeneruje a v konečném důsledku je mnohem odolnější vůči nemocem. Neznamená to však, že byste měli prospat celý den. Optimum je 6-8 hodin. A pozor – než ulehnete do postele, vyvětrejte. Spánek v prostředí s čerstvým vzduchem je mnohem vydatnější. Co se týče jídelníčku, dělá s imunitou hotové divy. Dbejte na dodržování pitného režimu a namísto slazených nápojů pijte vodu. Den vždy začněte zdravou a vydatnou snídaní, v průběhu dne konzumujte dostatek ovoce a zeleniny – a naopak se vyhýbejte polotovarům a alkoholu. Kuřáci by měli svůj zlozvyk výrazně omezit a v lepším případě se s cigaretami nadobro rozloučit.

Otužování a pohyb

Kladivem na nemoci všeho druhu je průběžné otužování. Tím nemáme na mysli bezhlavou koupel ve studené řece – otužujte se postupně a začněte třeba střídáním teplé a studené vody během sprchování. A konečně pohyb – právě ten je při budování správně fungujícího imunitního systému naprosto zásadní. Přestanete-li trávit většinu času zachlumlaná v dece na gauči, okamžitě pocítíte rozdíl. Najděte si příjemnou pohybovou aktivitu, která vás bude bavit a současně pomůže k posílení obranyschopnosti. Nemusí se jednat o vrcholový sport, efekt mají i delší a svižnější procházky.

Publikováno: 12. 10. 2020

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková