Pitný režim s létem nekončí

V horkých dnech máme potřebu pít vyšší a svůj pitný režim dodržujeme přirozeně a automaticky. Jakmile se ale ochladí, mnoho z nás začne pít méně. I na podzim je ale potřeba pitný režim dodržovat.

Nepříjemná dehydratace

Málo sluníčka, kratší dny a vidina dlouhé zimy nás může přivádět na chmurné myšlenky. Za špatnou náladu, bolesti hlavy nebo únavu však často nemůže počasí, ale nedostatečný pitný režim. Denně bychom měli vypít alespoň 2,5 litru tekutin, ideálně čisté vody. Tu potřebujeme k tomu, aby naše tělo fungovalo tak, jak má. Když si spočítáte svůj příjem tekutin, možná zjistíte, že se doporučené hranici ani nepřiblížíte a nebo většinu z nápojů tvoří sladké limonády a káva. Pro náš organismus je však lepší čistá voda než sladké nápoje plné konzervantů a barviv. Těmi nahrazujeme vodu, protože nám více chutnají. Právě chuť vody je totiž důvod, proč jí pijeme málo. Filtry na vodu ale umí chuť ovlivnit, a tak si můžeme dopřát čistou a zdravou vodu a limonády či sirupy odložit stranou.

Čistá voda chutná

Nedostatek vody má na lidský organismus svůj vliv. Bez jídla vydržíme i několik týdnů, bez vody sotva pár dní. První známky dehydratace se přitom objevují už po několika hodinách, špatně se soustředíme, bolí nás hlava, jsme unavení a malátní a o dobré náladě si můžeme nechat zdát. Měli bychom proto mít po ruce vždy láhev s vodou, s jejíž úpravou pomohou vodní filtry. Ty zbaví vodu látek, které našemu organismu nesvědčí, jako jsou pesticidy, hormony či antibiotika. A naopak v ní zachovají látky zdraví prospěšné, jód či hořčík a dodají jí skvělou chuť. Když si zvykneme na výbornou chuť vody, chceme ji pak pít pořád a nespokojit se s jinou. Na dovolené, v kanceláři nebo třeba pracovní cestě tak přijde vhod nádobový filtr na vodu, který si vezmete kamkoli. Konvici vody upraví za pár minuta vy tak máte čistou a chutnou vodu po ruce kdykoli potřebujete. Naučit se pravidelně pít, ideálně ještě před tím, než začneme mít žízeň, nám mohou pomoci i moderní technologie. Aplikace do mobilních telefonů nás upozorní, že je čas se napít a každý den spočítají a vyhodnotí, jak úspěšní jsme v dodržování pitného režimu byli.

Publikováno: 15. 09. 2020

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková