Šaty dělají člověka, alu kola zase auto

Tak, jako šaty dělají člověka, propůjčují kola osobitý vzhled automobilům. Možná jde o klišovité fráze, které jste už někde slyšeli, ale schválně se projděte po parkovišti. Pravděpodobně uznáte, že stylové disky udělají atraktivní vůz i velmi starého modelu, kterého byste si jinak ani nevšimli. A na druhou stranu – obyčejné „plecháče“ sníží estetickou hodnotu zbrusu nového auta, které je jinak velmi vyvedené. Výběr kol proto není radno podcenit, ale i zde platí, že není vše zlato co se třpytí. Zkrátka a dobře, ani litá kola nejsou vhodná do všech podmínek.

Výhody a nevýhody litých kol

Litá kola, nebo také alu kola či elektrony. Všechny tři výrazy mají jediný význam a označují prvek, který má na celkovém vzhledu vozu hlavní slovo. Mezi největší přednosti však nepatří jen samotný design, kterému ocelové disky s plastovou poklicí nemohou konkurovat, ale také velmi nízká hmotnost. Elektrony jsou k mání v nepřeberném množství variant, které se liší tvarem i barvou. Trendy jsou alu kola v odstínu, který kontrastuje s barvou vozidla. V případě světlého vozu tedy tmavé lakování a naopak. Pokud si na módní výstřelky příliš nepotrpíte a naopak chcete decentně zdůraznit charakter vozu, sáhněte po liťácích v klasickém stříbrném odstínu. Některé vozy však přímo volají po luxusní pochromované variantě a byla by škoda jim ji odepřít. V každém případě se připravte na vyšší cenu než jak ji znáte u plechových disků. Má na ni vliv nejen velikost a provedení kola, ale v mnoha případech také exkluzivita značky. Ty méně známé vás budou stát pár tisíc, ale za ty opravdu luxusní zaplatíte desítky tisíc. Za jeden kus, samozřejmě. Pokud vás rozpočet netlačí, měli byste zvážit ještě jednu nevýhodu. Ta se váže především k nasazení širokých pneumatik. Automobil s širšími pneu sice lépe sedí na vozovce (vyšší přilnavost), ale za cenu poklesu jízdní dynamiky a vyšší spotřeby pohonných hmot. Větší průměr kol celkově souvisí s poklesem jízdního komfortu, ale také rychlejším opotřebením podvozku. Alu kola zároveň nejsou úplně ideální pro provoz v zimních měsících. Nechcete-li se potýkat s problémy na rozbředlém sněhu a pociťovat nepříjemné škubání volantu vždy, když vjedete do kolejí, raději vůz na zimu přezujte na plechové disky.

Alu kola – ano, či ne?

Výčtem negativních vlastností jsme vás od nákupu elektronů rozhodně nechtěli odradit. Naopak – budete-li vybírat střídmě a úměrně vašemu vozu, budou vám dělat radost. Nadměrné rozměry a jízda na sněhu vám naopak přidělá spoustu starostí. A abychom nezapomněli – pořídíte-li si litá kola od vyhlášených výrobců jako jsou Aez, Ronal, Dezent, Dotz či Enzo, nezapomeňte je zabezpečit speciální maticí. Exkluzivní kola jsou totiž častým terčem zlodějů...

Publikováno: 09. 09. 2020

Kategorie: Ostatní

Autor: Ema Nováková