Detoxikační potraviny – víte, které jsou ty „nej“?

Po zimě se cítíme hodně vyčerpaní, chybí nám energie, elán i dobrá nálada. S jarní únavou nejlépe zatočí důkladná detoxikace, která zbaví organismus všech škodlivých látek. Vnitřní pročištění se příznivě podepíše i na našem vnějším vzhledu. Které potraviny byste měli zařadit do vašeho jídelníčku, chcete-li svému tělu co nejvíc prospět?

Zelené potraviny

Skvěle fungují zelené potraviny, jako je řasa chlorella, zelený ječmen, špenát, brokolice, kapusta a dále čerstvé bylinky. Obsahují totiž důležitou látku chlorofyl, která pozitivně působí na naše zdraví. Podporuje imunitní systém, regeneruje organismus, snižuje jeho kyselost, zpomaluje stárnutí, disponuje antioxidačními účinky, poskytuje cenné vitamíny a minerály a pozitivně ovlivňuje zažívání. Navíc pomáhá i s hubnutím, takže vám umožní se rychleji a efektivněji zbavit nahromaděných zimních kil.

Česnek

Česnek je považován za všelék, ostatně pro své zázračné účinky je známý od pradávna. Jedná se o přírodní antibiotikum, které příznivě působí na naše zdraví. Hojně se využívá také k detoxikaci, protože pomáhá z těla odplavovat toxické látky a čistit tak krev a orgány. Přispívá ke správné funkci trávicího systému, který je pro zachování zdraví, ale i pro hubnutí naprosto zásadní. Budete se díky němu cítit méně unavení, zlepší se vaše fyzická výkonnost, síla a vytrvalost.

Červená řepa

Ideální potravinou nejen během jarních dnů je červená řepa. Na této kořenové zelenině se specifickou, přirozeně nasládlou chutí si skvěle „pošmáknete“ a navíc do sebe dostanete i celou řadu minerálních látek, provitamínu A a vitamínu B. Pyšní se také obsahem pektinu, který se významnou měrou podílí na vylučování nežádoucích látek z těla, čímž ho čistí a detoxikuje. Konzumovat ji můžete v různých formách, my doporučujeme dopřát si ji ve formě šťávy, buď samotnou, nebo v kombinaci s jinými druhy zeleniny, případně s ovocem. Skvěle se k ní hodí mrkev nebo jablko. Příprava je velmi rychlá, stačí vám jen kvalitní odšťavňovač. Dobrou volbou bude vysokootáčkový odšťavňovač OS-111 od společnosti Orava. Ten se může pochlubit výkonným motorem, elektronickým ovladačem s LCD displejem s pěti nastaveními rychlosti a důmyslným provedením. Extra velký plnící otvor umožňuje odšťavňovač celé plody bez předkrájení. Oceníte také jeho snadnou údržbu, jednotlivé části se totiž velice lehce čistí. Nic vám tak nebrání připravit si zdravou detoxikační svačinku!

Publikováno: 04. 03. 2020 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková