Jak fungují biorytmy
Slyšeli jste už o pojmu biorytmy a víte, jak fungují? Jedná se o základní nastavení našeho organismu. Biorytmus ovlivňuje aktivitu veškerých vnitřních orgánů a určuje, kdy jsme aktivní, kdy se nám chce spát nebo kdy je naše tělo připraveno k největšímu výkonu. Naučte se jej respektovat a rozumět svému tělu.
Správná funkce orgánů
Věděli jste, že každý orgán v našem těle je aktivní zhruba po dobu dvou hodin, a to každý den? V tuto dobu daný orgán pracuje nejefektivněji. Na základě této informace si můžete sami všimnout, že pokud jste nemocní a máte potíže s jakýmkoliv orgánem v těle, příznaky a bolest se projevuje v danou hodinu víc a aktivněji. Pokud budete vědět, že například dopoledne je víc zatížené srdce nebo o půlnoci pracuje žlučník, můžete předcházet různým bolestem a nepříjemným zdravotním stavům.
Co dělat lépe
Základním pravidlem pro podporu zdraví je zdravý životní styl a poznání svého těla. Rozhodně se snažte o zdravý a pestrý jídelníček, aktivní život, například v zimě na sjezdových lyžích, v létě u bazénu nebo beach volejbalu. Snažte se ze svého života odbourat stres a toxické vztahy. Naučte se říkat ne a dělejte jen to, u čeho se cítíte šťastní, i kdyby to měla být každoroční obměna šatníku s letním a zimním sportovním oblečením nebo třeba šílený plán vylézt na Mount Everest. Vy jste strůjci svého života a sami nejlépe víte, na co máte a co zvládnete.
Jednotlivé biorytmy
-
Ráno se tělo začíná probouzet většinou mezi 5 a 7 hodinou ranní. V této době pracuje tlusté střevo, je tedy potřeba dopřát si co nejvíc pohodové vstávání bez stresu a shonu. Raději si nastavte budík o něco dřív a dopřejte si delší snídani, ranní procházku se psem nebo alespoň pětiminutové protažení u jógy.
-
Mezi 7 a 9 hodinou ranní se dostává do aktivního režimu žaludek. V tuto dobu nejčastěji pociťujete hlad. Vaše tělo potřebuje teplo, skvěle vás tak nastartuje teplá sprcha a teplá snídaně, například v podobě ovesné kaše s ovocem.
-
Od 9 do 11 hodiny pracuje slinivka a slezina. V této době pracuje psychika na maximum, podáváme vysoké výkony a jsme nejaktivnější, co se týče přemýšlení. Rozhodně se vyhněte fyzickým aktivitám a nadměrné zátěži.
-
Mezi 11 a 13 hodinou je aktivní srdce. Tato doba se hodí pro spánek, krátké procházky nebo jakýkoliv jiný odpočinek. Není nutné tělo zatěžovat velkým množstvím nezdravého jídla. Snažte si dopřát zdravý a svěží oběd.
-
Následuje doba od 13 do 15 hodin, kdy pracuje tenké střevo. Naše tělo začíná trávit a naše tělo je v absolutním útlumu. Klesá pozornost a soustředění, ale klesá také citlivost a bolest. Je to vhodný čas na jakékoliv zdravotní úkony.
-
Až od 15 do 17 hodin dochází v našem těle k detoxikaci a pracuje nejvíc močový měchýř. Probouzí se náš imunitní sytém a nastává ideální doba k vydatnějšímu jídlu. Je potřeba doplnit tekutiny, vitamíny a potřebné minerály.
-
Od 17 do 19 hodiny začínají pracovat ledviny a přichází doba vhodná pro využití sportovního volnočasového oblečení a plavek, připravte se na fyzickou aktivitu a sportovní zátěž. Je potřeba vyhnout se všemu, co škodí ledvinám, od tuků, cukrů, až po alkohol a stresující situace.
-
Následující doba, od 19 hodiny až zhruba do 23 hodiny pracuje trávící systém a tělo se začíná připravovat na spánek. Zajímavostí je, že naše paměť funguje nejlépe kolem 21 hodiny. Podle biorytmů si naše tělo říká o spánek po 22 hodině.
-
Od 23 hodiny až do 1 hodiny ranní začíná pracovat zmíněný žlučník. V této době je nejvíc cítit jakákoliv bolest, která vás tráví a omezuje při běžném fungování. V některých případech právě v této době přichází žlučníkové záchvaty.
-
K aktivní činnosti se dostávají játra od 1 hodiny ranní, a tato doba trvá zhruba do 3 hodiny ranní. V tuto dobu se nedoporučuje řídit ani dělat žádné jiné činnosti, ke kterým je potřeba přemýšlení, pozornost a koordinace.
-
Od 3 hodiny ranní začínají být aktivní plíce. Pokud vás tedy trápí problémy s dýcháním, váš stav se může zhoršit právě v tuto dobu, která trvá zhruba do 5 hodiny ranní. V brzkých ranních hodinách také přichází největší úzkosti, strachy a pocity na omdlení.
Zkuste se zaměřit na jednotlivé biorytmy a sledujte své tělo, zda pracuje podle aktivní činnosti jednotlivých orgánů. Možná zjistíte, že jste své tělo zatěžovali víc než je dobré a pokud pochopíte, jak vaše tělo funguje, můžete se zbavit bolesti a nepříjemných zdravotních komplikací. Řídíte se podle biorytmů nebo jste o nich doposud neslyšeli?
Publikováno: 22. 06. 2021
Kategorie: Zdraví a krása